Fotowoltaika tanieje kiedy wszystko inne drożeje

W ostatnim czasie Polacy i Polki muszą przyzwyczajać się do wyższych cen na półkach sklepowych. Skutki inflacji dotknęły niemal wszystkich branż, jednak w niektórych można zaobserwować spadki cen. Zdaniem prezesa firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą systemów PV Piotra Markowskiego taka sytuacja występuje właśnie na rynku fotowoltaiki. W wywiadzie dla Business Insiderem Pan Markowski przekonuje, że obecnie koszt zakupu paneli spadł o 10-15%. Czy to możliwe, że fotowoltaika tanieje

Fotowoltaika tanieje – skąd taka sytuacja na rynku?

Wraz z ogłoszeniem kolejnej edycji programu Mój Prąd (o którym więcej poczytasz tutaj) zaczęły pojawiać się kolejne tematy związane między innymi z fotowoltaiką, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Piotr Markowski w rozmowie z Business Insiderem zauważa, że to dobry moment na zakup instalacji PV, bo da się zauważyć wyraźne spadki cen modułów fotowoltaicznych, które stanowią ok. 70 proc. kosztów takiego systemu.

Koszt takich paneli zmalał w ostatnim czasie o 10-15%. Główną przyczyną takiego obrotu sprawy jest zwiększenie produkcji paneli fotowoltaicznych przez chiny, które produkują już 80% modułów PV na świecie. Kiedy pandemia dobiegła końca, chińscy producenci zaczęli działać pełną parą. W tym samym czasie zakończyły się cykle inwestycyjne, co wpłynęło na zwiększenie zdolności produkcyjnych zarówno samych modułów fotowoltaicznych, jak i polisylikonów. Polisylikon to podstawowy materiału do produkcji celek, z których buduje się moduły. Dzięki tym zmianą na rynku może faktycznie dochodzić do sytuacji, że fotowoltaika zacznie tanieć.

Sytuacja na rynku fotowoltaiki

Po zakończeniu programu Mój Prąd 4.0 sprzedaż instalacji fotowoltaicznych spadła, jednak wraz ze startem kolejnego naboru wniosków, szacowane są kolejne wzrosty. Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, ujawnił na początku maja 2023 r., że w pierwszy tydzień od rozpoczęcia naboru wniosków w ramach Mój Prąd 5.0 złożono blisko 4,5 tys. wniosków na kwotę ok. 36 mln zł.

W tym roku program Mój Prąd 5.0 pozwala na uzyskanie dotacji nie tylko na fotowoltaikę czy magazyn energii, ale również dodatkowe urządzenia zwiększające autokonsumpcję, jakim jest pompa ciepła.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę nowe regulacje unijne, które nakazują budowę i sprzedaż ekologicznych domów od 2028 r. Oznacza to, że nowe budownictwo będzie musiało postawić na fotowoltaikę połączoną z ogrzewaniem elektrycznym lub pompą ciepła. Więcej o tych zmianach pisaliśmy tutaj.

fotowoltaika olsztyn na dachu

Fotowoltaika tanieje – ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

  • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
  • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
  • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
  • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
  • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Fotowoltaika jest oczywiście w pełni zautomatyzowana. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

fotowoltaika olsztyn fotowoltaika tanieje

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone i profesjonalnie ekipy monterskie. Dzięki ich pracy masz gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed.

Korzystamy z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy certyfikowane systemy montażowe. Dzięki temu Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

fotowoltaika tanieje / fotowoltaika / panele fotowoltaiczne / fotowoltaika dofinansowanie / zalety fotowoltaiki / fotowoltaika2023

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881