Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa?

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowaWpis przeczytasz w 5 min

Parlament Europejski przyjął tzw. dyrektywę budynkową. Wprowadza ona przepisy stanowiące, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki, które powstaną na terenie UE, mają być zeroemisyjne. Celem dyrektywy ma być ograniczenie zużycia energii, a tym samym redukcja emisji gazów cieplarnianych. To także krok w stronę większej niezależności energetycznej krajów UE. Jakie są główne założenia dyrektywy? Na co muszą przygotować się właściciele nieruchomości? Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa?

Skąd ten pomysł?

Głównym celem wprowadzenia dyrektywy jest zmniejszenie emisji CO2 w sektorze budownictwa. Nakaz stosowania paneli fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze słońca, a także zmniejszenie zapotrzebowania na tę pochodzącą z paliw kopalnianych

Z kolei zakaz dotowania zakupów kotłów gazowych i węglowych ma zmotywować, zarówno budujących domy na własną rękę jak i deweloperów, do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań, takich jak pompy ciepła. Wszystkie te działania mają również zapewnić krajom UE większą niezależność energetyczną.

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa? – założenie dyrektywy

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że wszystkie nowe budynki od 2028 r. powinny być zeroemisyjne.  W budynkach władzy publicznej, przepisy wchodzą wcześniej, bo już od 2026 r. Oznacza to koniec kotłów na paliwa stałe i gaz. 

Przepisy nakazują również, że wszystkie nowe budynki od 2028 r. mają mieć zainstalowaną instalację fotowoltaiczną. Wyjątkiem mają być budynki gdzie instalacja, nie jest możliwa do wykonania. Dla starszych budynków, poddawanych gruntownej modernizacji termin to 2032 r. Zatem czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa? Tak, dla nowych budynków

W 2024 r. należy spodziewać się także wycofania wsparcia dla źródeł ciepła wykorzystujących paliwa kopalne, w tym gaz. Środki te będą przekazywane na wsparcie pomp ciepła i innych instalacji OZE, a także na poprawę efektywności energetycznej i modernizację budynków. Możemy zatem spodziewać się ciekawszych projektów dofinansowań.

Zgodnie z nową dyrektywą, jeżeli będziemy chcieli sprzedać, przeprowadzić gruntowny remont lub podpisać nową umowę najmu, musimy odpowiednio zmodernizować pierw budynek. Wymagana klasa energetyczna budynków mieszkalnych zostanie podniesiona do minimum klasy E do 2030 roku i klasy D do 2033 roku. Dla budynków niemieszkalnych i użyteczności publicznej odpowiednio do 2027 r. i 2030 r. 

Z przepisów mogą zostać zwolnione budynki o szczególnych cechach architektonicznych, miejsca kultu lub mieszkania socjalne. W tych ostatnich chodzi o uniknięcie sytuacji podwyższenia czynszu o taką kwotę, której nie pokryją korzyści energetyczne.

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa – czy jest się czego bać?

Niekoniecznie, chociaż nowe przepisy są rygorystyczne i mocno ingerują w możliwość wyboru, to nakazują jednak Państwom członkowskim udzielenie szerokiej pomocy finansowej. Oznacza, to, że w rzeczywistości mają wpłynąć na poprawę życia mieszkańców, a także pomóc w walce z ubóstwem energetycznym.

Budynki będą generowały mniejsze koszty, a sama modernizacja będzie mogła być przeprowadzona w dużej mierze z dofinansowania. Poza mniejszymi kosztami właściciele uzyskają również większą niezależność od dostawców energii. Instalacje OZE zapewnią mieszkańcom:

  • Mniejsze rachunki za energię elektryczną, dzięki zamontowaniu fotowoltaiki na swoich budynkach. Fotowoltaika zapewni stałą dostawę energii. Dzięki temu nie musimy martwić się o rosnące rachunki.
  • Budynek będzie można sprzedać za większą sumę pieniędzy. Budynki, które będą lepiej zmodernizowane energetycznie, mają być wyceniane wyżej niż takie same budynki, bez modernizacji.
  • Czystsze powietrze i wsparcie ochrony środowiska.
  • Lepsze wyciszenie. W budynkach zeroemisyjnych stosuje się lepiej szczelne materiały zapewniające mniejszą utratę ciepła i przepuszczające mniej dźwięku.
  • Niezależność energetyczną. Dzięki wprowadzeniu obowiązku modernizacji energetycznej do 2028 r. mieszkańcy staną się niezależni od krajowych dostawców, a państwa będą miały większą możliwość uzależniania się od dostawców energii spoza UE.

Modernizacja starych budynków i budowa nowych w duchu zero emisyjności, jest na tyle opłacalna w perspektywie lat, że inwestorzy decydują się na ten ruch, nie patrząc na nowe dyrektywy. Widzą jak opłacalna, jest modernizacja budynków i chcą z tego korzystać. Trend ten dodatkowo napędzają programy dotacyjne.

Jeżeli jesteś w trakcie budowy nowego domu, lub chciałbyś wprowadzić modernizację energetyczną w swoim budynku, to zapraszamy Cię do kontaktu. Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie, wybrać najlepsze rozwiązanie, a także przeprowadzić cały montaż paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła.

Fotowoltaika dofinansowania

Aktualnie w Polsce istnieje wiele rodzajów wsparcia do zakupu paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Zapewniają one czasem nawet 50% dofinansowania na pokrycie kosztów instalacji fotowoltaicznej i modernizację energetyczną budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o dofinansowaniach przeczytaj koniecznie ten wpis.

Modernizacja energetyczna to również korzyść podatkowa. Koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne możemy wrzucić do rocznego rozliczenia podatkowego i odliczyć tę kwotę od podstawy opodatkowania. Więcej na ten temat dowiesz się z tego wpisu.

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone i profesjonalnie ekipy monterskie. Dzięki ich pracy masz gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed.

Korzystamy z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy certyfikowane systemy montażowe. Dzięki temu Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

2 thoughts on “Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa<span class="wtr-time-wrap after-title">Wpis przeczytasz w <span class="wtr-time-number">5</span> min</span>”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *