Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa

Parlament Europejski przyjął tzw. dyrektywę budynkową. Wprowadza ona przepisy stanowiące, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki, które powstaną na terenie UE, mają być zeroemisyjne. Celem dyrektywy ma być ograniczenie zużycia energii, a tym samym redukcja emisji gazów cieplarnianych. To także krok w stronę większej niezależności energetycznej krajów UE. Jakie są główne założenia dyrektywy? Na co muszą przygotować się właściciele nieruchomości? Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa?

Sekcje

Skąd ten pomysł?

Głównym celem wprowadzenia dyrektywy jest zmniejszenie emisji CO2 w sektorze budownictwa. Nakaz stosowania paneli fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze słońca, a także zmniejszenie zapotrzebowania na tę pochodzącą z paliw kopalnianych

Z kolei zakaz dotowania zakupów kotłów gazowych i węglowych ma zmotywować, zarówno budujących domy na własną rękę jak i deweloperów, do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań, takich jak pompy ciepła. Wszystkie te działania mają również zapewnić krajom UE większą niezależność energetyczną.

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa? – założenie dyrektywy

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że wszystkie nowe budynki od 2028 r. powinny być zeroemisyjne.  W budynkach władzy publicznej, przepisy wchodzą wcześniej, bo już od 2026 r. Oznacza to koniec kotłów na paliwa stałe i gaz. 

Przepisy nakazują również, że wszystkie nowe budynki od 2028 r. mają mieć zainstalowaną instalację fotowoltaiczną. Wyjątkiem mają być budynki gdzie instalacja, nie jest możliwa do wykonania. Dla starszych budynków, poddawanych gruntownej modernizacji termin to 2032 r. Zatem czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa? Tak, dla nowych budynków

W 2024 r. należy spodziewać się także wycofania wsparcia dla źródeł ciepła wykorzystujących paliwa kopalne, w tym gaz. Środki te będą przekazywane na wsparcie pomp ciepła i innych instalacji OZE, a także na poprawę efektywności energetycznej i modernizację budynków. Możemy zatem spodziewać się ciekawszych projektów dofinansowań.

Zgodnie z nową dyrektywą, jeżeli będziemy chcieli sprzedać, przeprowadzić gruntowny remont lub podpisać nową umowę najmu, musimy odpowiednio zmodernizować pierw budynek. Wymagana klasa energetyczna budynków mieszkalnych zostanie podniesiona do minimum klasy E do 2030 roku i klasy D do 2033 roku. Dla budynków niemieszkalnych i użyteczności publicznej odpowiednio do 2027 r. i 2030 r. 

Z przepisów mogą zostać zwolnione budynki o szczególnych cechach architektonicznych, miejsca kultu lub mieszkania socjalne. W tych ostatnich chodzi o uniknięcie sytuacji podwyższenia czynszu o taką kwotę, której nie pokryją korzyści energetyczne.

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa

Czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa – czy jest się czego bać?

Niekoniecznie, chociaż nowe przepisy są rygorystyczne i mocno ingerują w możliwość wyboru, to nakazują jednak Państwom członkowskim udzielenie szerokiej pomocy finansowej. Oznacza, to, że w rzeczywistości mają wpłynąć na poprawę życia mieszkańców, a także pomóc w walce z ubóstwem energetycznym.

Budynki będą generowały mniejsze koszty, a sama modernizacja będzie mogła być przeprowadzona w dużej mierze z dofinansowania. Poza mniejszymi kosztami właściciele uzyskają również większą niezależność od dostawców energii. Instalacje OZE zapewnią mieszkańcom:

  • Mniejsze rachunki za energię elektryczną, dzięki zamontowaniu fotowoltaiki na swoich budynkach. Fotowoltaika zapewni stałą dostawę energii. Dzięki temu nie musimy martwić się o rosnące rachunki.
  • Budynek będzie można sprzedać za większą sumę pieniędzy. Budynki, które będą lepiej zmodernizowane energetycznie, mają być wyceniane wyżej niż takie same budynki, bez modernizacji.
  • Czystsze powietrze i wsparcie ochrony środowiska.
  • Lepsze wyciszenie. W budynkach zeroemisyjnych stosuje się lepiej szczelne materiały zapewniające mniejszą utratę ciepła i przepuszczające mniej dźwięku.
  • Niezależność energetyczną. Dzięki wprowadzeniu obowiązku modernizacji energetycznej do 2028 r. mieszkańcy staną się niezależni od krajowych dostawców, a państwa będą miały większą możliwość uzależniania się od dostawców energii spoza UE.

Modernizacja starych budynków i budowa nowych w duchu zero emisyjności, jest na tyle opłacalna w perspektywie lat, że inwestorzy decydują się na ten ruch, nie patrząc na nowe dyrektywy. Widzą jak opłacalna, jest modernizacja budynków i chcą z tego korzystać. Trend ten dodatkowo napędzają programy dotacyjne.

Jeżeli jesteś w trakcie budowy nowego domu, lub chciałbyś wprowadzić modernizację energetyczną w swoim budynku, to zapraszamy Cię do kontaktu. Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie, wybrać najlepsze rozwiązanie, a także przeprowadzić cały montaż paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła.

Fotowoltaika dofinansowania

Aktualnie w Polsce istnieje wiele rodzajów wsparcia do zakupu paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Zapewniają one czasem nawet 50% dofinansowania na pokrycie kosztów instalacji fotowoltaicznej i modernizację energetyczną budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o dofinansowaniach przeczytaj koniecznie ten wpis.

Modernizacja energetyczna to również korzyść podatkowa. Koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne możemy wrzucić do rocznego rozliczenia podatkowego i odliczyć tę kwotę od podstawy opodatkowania. Więcej na ten temat dowiesz się z tego wpisu.

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

  • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
  • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
  • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
  • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
  • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Fotowoltaika jest oczywiście w pełni zautomatyzowana. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone i profesjonalnie ekipy monterskie. Dzięki ich pracy masz gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed.

Korzystamy z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy certyfikowane systemy montażowe. Dzięki temu Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881