fotowoltaika odliczenie od podatku 2023

Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023 – co musisz wiedziećWpis przeczytasz w 3 min

Fotowoltaika to jedno z najszybciej rozwijających się gałęzi energetyki odnawialnej, które oferują wiele korzyści. Jedną z nich są oszczędności na rachunkach za prąd i ochronę środowiska. W 2023 roku możliwe jest odliczenie od podatku kosztów związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023, jak to wygląda…

Ulga termomodernizacyjna, o której mowa, przysługuje posiadaczom domów jednorodzinnych, którzy ocieplili budynek, wymienili piec, wymienili okna, zamontowali fotowoltaikę, a także pompę ciepła. Od podstawy opodatkowania można odjąć nawet 53 tys. zł. W przypadku małżonków ulga podwaja się nawet do 106 tys. zł.

Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023 – kto może skozystać?

Koszty poniesione przy zakupie i montażu fotowoltaiki oraz pompy ciepła mogą być odliczone od podatku przez:

  • Podatników płacących podatek liniowy według stawki liniowej 19 proc.
  • podatników rozliczających się na zasadach ogólnych (składający PIT-36 lub PIT-37)
  • podatników na ryczałcie

Aby skorzystać z ulgi, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, instalacja musi być zainstalowana w Twoim domu jednorodzinnym, który jest Twoim miejscem zamieszkania. Po drugie, instalacja musi być zgodna z wymogami technicznymi i spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Trzecim warunkiem, jest konieczność posiadania faktury lub rachunku potwierdzającego wydatki związane z instalacją.

Ile można odliczyć od podatku w 2023

Najwięcej jedna osoba może odliczyć 53 tys. od podstawy opodatkowania. Inaczej ma się sytuacja jeżeli małżeństwo ma wspólna nieruchomość i wspólnie ponosi koszty związane z inwestycją w panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. W takiej sytuacji małżeństwo może wspólnie zmniejszyć podstawę opodatkowania o 106 tys. (2 × 53 tys.).

Jeżeli kwota ulgi jest większa niż roczne zarobki inwestorów, można przenieść ulgę na kolejne lata. Należy jednak pamiętać, że okres ważności przeprowadzenia odliczenia od podatku to 6 lat. Po tym czasie ulga będzie nieważna.

Podczas dokonywania inwestycji należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych sprawach. Po pierwsze, ulga na dwóch małżonków przypada tylko wtedy, jeżeli oboje są właścicielami nieruchomości. Jeżeli właścicielem jest tylko mąż, albo tylko żona, wtedy tylko ta osoba może uzyskać ulgę. Dodatkowo faktury, które będą brane pod uwagę, muszą być wystawione na właściciela nieruchomości.

Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023 – kiedy nie przysługuje

Niestety ulga podatkowa nie przysługuje nam za każdym razem, kiedy inwestujemy w fotowoltaiką, a także pompę ciepła. Jakie są to sytuacje?

  • Kiedy pieniądze wydane na panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła, pochodziły z dofinansowania.
  • Kiedy wydana kwota została zwrócona podatnikowi w jakikolwiek sposób.
  • Jeżeli fotowoltaika lub pompa ciepła, wrzuciliśmy do księgowości jako koszt uzyskania przychodu.
  • Kiedy odliczyliśmy już wydatek od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oznacza to, że ulga nie przysługuje nam jeżeli mielibyśmy dwa razy odliczyć tę samą kwotę, którą ponieśliśmy w związku z inwestycją, a także kiedy wydane pieniądze pochodziły z dofinansowania, lub po prostu nie my ponieśliśmy koszty.

Odliczenie to nie jedyna korzyćś

Oprócz ulgi podatkowej instalacja paneli fotowoltaicznych może również przynieść inne korzyści, takie jak oszczędności na rachunkach za prąd. Produkcja własnej energii pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd, ponieważ nie musisz już płacić za energie pochodzącą z sieci energetycznej.

Podsumowując, fotowoltaika to dobra inwestycja, która nie tylko pomaga chronić środowisko, ale także pozwala na oszczędności na rachunkach za prąd i odliczenie od podatku. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją paneli fotowoltaicznych, to serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu z naszymi ekspertami.

2 thoughts on “Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023 – co musisz wiedzieć<span class="wtr-time-wrap after-title">Wpis przeczytasz w <span class="wtr-time-number">3</span> min</span>”

  1. witam jak w roku 2021 zostala wykonana instalacja fotowoltaiczna a w roku 2022 oddalem budynek do uzytku czy w 2023 moge odliczyc od podatku ?

    1. Dzień dobry, niestety ulga termomodernizacyjna przysługuje tylko w momencie kiedy instalacja fotowoltaiczna została położona na oddany już wcześniej do użytku budynek. Oznacza to, że najpierw budynek musi być oddany do użytku i dopiero potem położone mogą zostać panele fotowoltaiczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *