Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023 – co musisz wiedzieć

Fotowoltaika to jedno z najszybciej rozwijających się gałęzi energetyki odnawialnej, które oferują wiele korzyści. Jedną z nich są oszczędności na rachunkach za prąd i ochronę środowiska. W 2023 roku możliwe jest odliczenie od podatku kosztów związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023, jak to wygląda…

Ulga termomodernizacyjna, o której mowa, przysługuje posiadaczom domów jednorodzinnych, którzy ocieplili budynek, wymienili piec, wymienili okna, zamontowali fotowoltaikę, a także pompę ciepła. Od podstawy opodatkowania można odjąć nawet 53 tys. zł. W przypadku małżonków ulga podwaja się nawet do 106 tys. zł.

Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023 – kto może skozystać?

Koszty poniesione przy zakupie i montażu fotowoltaiki oraz pompy ciepła mogą być odliczone od podatku przez:

 • Podatników płacących podatek liniowy według stawki liniowej 19 proc.
 • podatników rozliczających się na zasadach ogólnych (składający PIT-36 lub PIT-37)
 • podatników na ryczałcie

Aby skorzystać z ulgi, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, instalacja musi być zainstalowana w Twoim domu jednorodzinnym, który jest Twoim miejscem zamieszkania. Po drugie, instalacja musi być zgodna z wymogami technicznymi i spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Trzecim warunkiem, jest konieczność posiadania faktury lub rachunku potwierdzającego wydatki związane z instalacją.

Ile można odliczyć od podatku w 2023

Najwięcej jedna osoba może odliczyć 53 tys. od podstawy opodatkowania. Inaczej ma się sytuacja jeżeli małżeństwo ma wspólna nieruchomość i wspólnie ponosi koszty związane z inwestycją w panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. W takiej sytuacji małżeństwo może wspólnie zmniejszyć podstawę opodatkowania o 106 tys. (2 × 53 tys.).

Jeżeli kwota ulgi jest większa niż roczne zarobki inwestorów, można przenieść ulgę na kolejne lata. Należy jednak pamiętać, że okres ważności przeprowadzenia odliczenia od podatku to 6 lat. Po tym czasie ulga będzie nieważna.

Podczas dokonywania inwestycji należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych sprawach. Po pierwsze, ulga na dwóch małżonków przypada tylko wtedy, jeżeli oboje są właścicielami nieruchomości. Jeżeli właścicielem jest tylko mąż, albo tylko żona, wtedy tylko ta osoba może uzyskać ulgę. Dodatkowo faktury, które będą brane pod uwagę, muszą być wystawione na właściciela nieruchomości.

Fotowoltaika odliczenie od podatku 2023 – kiedy nie przysługuje

Niestety ulga podatkowa nie przysługuje nam za każdym razem, kiedy inwestujemy w fotowoltaiką, a także pompę ciepła. Jakie są to sytuacje?

 • Kiedy pieniądze wydane na panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła, pochodziły z dofinansowania.
 • Kiedy wydana kwota została zwrócona podatnikowi w jakikolwiek sposób.
 • Jeżeli fotowoltaika lub pompa ciepła, wrzuciliśmy do księgowości jako koszt uzyskania przychodu.
 • Kiedy odliczyliśmy już wydatek od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oznacza to, że ulga nie przysługuje nam jeżeli mielibyśmy dwa razy odliczyć tę samą kwotę, którą ponieśliśmy w związku z inwestycją, a także kiedy wydane pieniądze pochodziły z dofinansowania, lub po prostu nie my ponieśliśmy koszty.

Odliczenie to nie jedyna korzyćś

Oprócz ulgi podatkowej instalacja paneli fotowoltaicznych może również przynieść inne korzyści, takie jak oszczędności na rachunkach za prąd. Produkcja własnej energii pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd, ponieważ nie musisz już płacić za energie pochodzącą z sieci energetycznej.

Podsumowując, fotowoltaika to dobra inwestycja, która nie tylko pomaga chronić środowisko, ale także pozwala na oszczędności na rachunkach za prąd i odliczenie od podatku. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją paneli fotowoltaicznych, to serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu z naszymi ekspertami.

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

 • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
 • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
 • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
 • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
 • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe. Prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Pełna automatyzacja fotowoltaiki to ogromny atut. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

FOTOWOLTAIKA ODLICZENIE OD PODATKU 2023. DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Dodatkowo pomożemy Ci również z fotowoltaika odliczenie od podatku 2023

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881