Mój Prąd 6.0 Kiedy rusza dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024

W grudniu 2023 roku zakończyła się dynamiczna faza programu Mój Prąd 5.0, zyskując ogromne zainteresowanie ze strony inwestorów. W porównaniu do poprzednich edycji, dofinansowanie było znacznie wyższe, a zakres projektów objął nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale także pompy ciepła, magazyny energii, systemy zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne. Jak zatem ma wyglądać program Mój Prąd 6.0

Ile będzie można otrzymać z programu Mój Prąd 6.0

Pula środków pierwotnie wynosząca 500 mln zł została zwiększona do imponujących 950 mln zł, a wszystkie dostępne środki zostały szybko wykorzystane. Instalacje fotowoltaiczne cieszyły się największym zainteresowaniem, podążającymi nimi były dotacje na pompy ciepła i magazyny energii.

Poprzednia edycja programu oferowała aż 58 tyś zł. dla inwestora. Należy jednak przypomnieć, że na kwotę 58 tys. zł składa się wiele produktów, a nie sama fotowoltaika. Jeżeli chcesz wiedzieć jakie, zerknij do listy poniżej.

 • na pompę ciepła – tę najbardziej efektywną – 28 tys. zł, tę mniej efektywną – 4 tys. zł,
 • kolektor słoneczny – do 3,5 tys. zł,
 • magazyn energii – do 16 tys. zł,
 • fotowoltaika – do 6 tys. zł (do 7 tys. zł z innymi urządzeniami),
 • systemem zarządzania energią -3 tys. zł.

Na ten moment nie znamy dokładnej kwoty, którą będzie można uzyskać z programu Mój Prąd 6.0. Biorąc jednak pod uwagę, że z roku na rok kwota ta rośnie, w 2024 możemy spodziewać się kwoty wyższej niż 58 tyś zł.

Program Mój Prąd 6.0 będzie ostatnią odsłoną?

Teraz, gdy zakończono fazę Mój Prąd 5.0, pojawia się pytanie o kolejną edycję – Mój Prąd 6.0. Program Mój Prąd obejmuje lata 2019-2025, więc można spodziewać się, że kolejna edycja zostanie uruchomiona. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje fundusze, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mógłby wykorzystać do przeprowadzenia programu.

Portal Gramwzielon.e informuje, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło kroki w celu uzyskania unijnego dofinansowania na programy wspierające rozwój energetyki odnawialnej. Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 mogą zapewnić wsparcie w ramach działania 2.2 Rozwój OZE. Typ projektu to Program priorytetowy Mój Prąd. Warto zauważyć, że zakres dofinansowywanych urządzeń prawdopodobnie będzie taki sam jak w 2023 roku. Konkretne dotacje jednak pozostają jeszcze do określenia.

Czy dofinansowanie obejmie wiatraki?

Co ciekawe, istnieje także informacja na temat dofinansowania do przydomowych elektrowni wiatrowych. Według wiceprezesa NFOŚiGW, Pawła Mirowskiego, najdalej w połowie 2024 roku planowane jest uruchomienie dofinansowania dla małych wiatraków. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy będzie to część programu Mój Prąd 6.0 czy osobnej inicjatywy.

Wnioski w tej sprawie pozostają otwarte, ale na pewno warto śledzić rozwój sytuacji, aby być gotowym na nowości, jakie przyniesie Mój Prąd 6.0. Oczekiwania są wysokie, a inwestorzy z pewnością z niecierpliwością czekają na oficjalne ogłoszenia dotyczące daty startu i szczegółów programu.

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

 • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
 • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
 • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
 • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
 • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe. Prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Pełna automatyzacja fotowoltaiki to ogromny atut. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Dodatkowo pomożemy Ci również z fotowoltaika odliczenie od podatku 2024

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje

2 thoughts on “Mój Prąd 6.0 Kiedy rusza dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024”

 1. Dzień dobry. W maju ruszam z budową domu. Planuję instalację paneli fotowoltaicznych oraz wiatraka. Jestem zainteresowana również magazynem energii. Planowana instalacja fotowoltaiczna to 5-7 kw + wiatrak. W sumie chcialabym mieć instalacje przygotowana do 10 kw, jeżeli stwierdze w przyszlosci ze potrzebuje rozbudowac instalacje. Proszę o kontakt mailowy. Projekt domu: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-modrakach-b-mb6a24f6121e2b

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881