Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne

W tym roku już w listopadzie mamy za nami już pierwsze opady śniegu, a przed nami kolejne. Właściciele fotowoltaiki zadają sobie pewnie pytanie: czy panele trzeba odśnieżać? Jaki wpływ ma śnieg na produkcję energii i czy może on uszkodzić instalację fotowoltaiczną? W tym artykule odpowiemy na pytanie ,,Czy warto odśnieżać Panele fotowoltaiczne?,,

Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne – fotowoltaika zimą

To, że zimą panele fotowoltaiczne są mniej wydajne nikogo nie dziwi. Słońca jest wtedy mniej, a dni są krótsze. Szacuje się, że zimą przez cały miesiąc instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje tyle energii, co w kilka letnich dni.  

Właściciele fotowoltaiki w śnieżne dni dodatkowo martwią się o wydajność swoich paneli, ale czy słusznie? Wpływ zalegającego śniegu na wydajność fotowoltaiki przebadano w krajach, w których śniegu jest więcej i zalega on dłużej niż w Polsce. Okazało się, że w Kanadzie ubytek produkcji energii elektrycznej przy zalegającym na panelach śniegu wynosił 3 – 3,5%. Nie jest to wiele, zważywszy, że zimą i tak instalacja jest mniej wydajna.

Odśnieżanie fotowoltaiki

Odpowiadając na pytanie. Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?: NIE. Różnica pod kontem ekonomicznym jest niezauważalna, a samo odśnieżanie wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Podejmując się takiego zadania po pierwsze narażamy się chodząc po śliskim dachu. Po drugie podczas odśnieżania możemy uszkodzić panele co faktycznie może wpłynąć na ich wydajność nawet latem.

W Polsce panele umieszczamy pod kątem 35-40 stopni. To nachylenie gwarantuje, że śnieg sam się zsunie z gładkiej powierzchni paneli, które dodatkowo są zawsze lekko ciepłe. Nie trzeba nawet czekać na odwilż, by śnieg zsunął się z instalacji fotowoltaicznej.

Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

  • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
  • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
  • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
  • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
  • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe. Prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Pełna automatyzacja fotowoltaiki to ogromny atut. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

olsztyn panele fotowoltaiczne

Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne – Podsumowanie

Odśnieżone panele oczywiście wyprodukują więcej energii elektrycznej zimą, jednak różnica ta jest nie zauważalna. Lepiej na starcie zadbać o odpowiedni kąt nachylenia panelu, tak aby śnieg sam się z niego zsuwał.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, wiąże się również z niebezpieczeństwem zrobienia sobie krzywdy na śliskim dachu oraz z możliwością uszkodzenia paneli. Dlatego odradzamy na własną rękę odśnieżania paneli.

FOTOWOLTAIKA ODLICZENIE OD PODATKU 2024. DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Dodatkowo pomożemy Ci również z fotowoltaika odliczenie od podatku 2024

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881