Co to jest fotowoltaika i dlaczego warto ją mieć - Solin.pl

Co to jest fotowoltaika i dlaczego warto ją mieć

Serdecznie witamy Cię na stronie internetowej firmy SOLIN. Zajmujemy się panelami fotowoltaicznymi i pompami ciepła. Na naszej stronie zamieściliśmy sekcję blogową, abyś mógł być na bieżąco z informacjami o odnawialnych źródłach energii i nie tylko. Czym i co to jest fotowoltaika? Zjedź niżej i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć.

Fotowoltaika – jak to działa?

Co to jest fotowoltaika tak właściwie? Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Jeżeli nic się nie zmieni, prawdopodobnie już nie długo co drugi dom będzie miał na dachu zamontowane panele fotowoltaiczne.

Panele stanowią świetną alternatywę dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd lub uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej. W Polsce większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla i gazu. Przy aktualnie rosnących cenach tych surowców panele fotowoltaiczne wyglądają bardzo atrakcyjnie. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę perspektywę 20 lat.

Co to jest fotowoltaika

Zalety paneli fotowoltaicznych

Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest niski koszt wyprodukowania energii elektrycznej. Po wyliczeniu wielkości instalacji i porównania jej kosztów z rachunkami za energię pozyskaną z elektrowni cieplnych, możemy zobaczyć oszczędność rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych, które po 20 latach możemy wydać na wymarzone auto, wyjazdy, a nawet nieruchomość. Również względy ekologiczne nie są obojętne dla naszych klientów. Właściwie jest to jeden z głównych argumentów osób, które do nas przychodzą.

Fotowoltaika wykorzystuje odnawialne i nieskończone źródła energii i również tak jak woda i wiatr nie wpływa negatywnie na środowisko. Stawiając na panele fotowoltaiczne, pomagasz zadbać o naszą planetę. Fotowoltaika zapewni Ci również niezależność energetyczną na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, a same panele są proste w obsłudze.

Co to jest fotowoltaika – co się na nią składa?

Na instalację fotowoltaiczną składa się kilka elementów, które współpracując sprawiają, że zielona energia trafia do naszych gniazdek: 

  • Panele fotowoltaiczne lub panele słoneczne – składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne
  • Licznik dwukierunkowy – mierzy przepływ prądu i umożliwia rozliczenie ilości wyprodukowanej przez nas energii i tej pobranej. 
  • Falownik – jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (produkowanego przez panele fotowoltaiczne) na prąd zmienny, a więc taki, który wykorzystujemy w naszych domach. 
co to jest fotowoltaika

rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne pełnią bardzo istotną funkcję w procesie przemiany promieniowania słonecznego na prąd. W przydomowych instalacjach najczęściej używa się ogniw zbudowanych z krzemu. 

  • Krzem monokrystaliczny – charakteryzuje się uporządkowaną strukturą wewnętrzną, która zapewnia bardzo wysoką sprawność. Oznacza to, że stawiając na ten rodzaj krzemu możemy liczyć na przetworzenie większej ilości promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Trzeba jednak pamiętać, że idzie za tym również cena.
  • Krzem polikrystaliczny – zawiera on niestety więcej wad. Jednak wciąż jego sprawność stoi na wysokim poziomie a cena jest niższa od monokrystalicznego.

Jak powstaje prąd

Teraz możemy przejść do schematu, który opisuje proces powstawania prądu w panelach fotowoltaicznych. Wszystko dzieje się poprzez efekt fotowoltaiczny. W skrócie, jest to fizyczny proces, podczas którego w ogniwie fotowoltaicznym powstaje prąd stały. Dzieje się to za sprawą światła słonecznego, które pada na panele. Dlatego ustawienie paneli fotowoltaicznych jest tak ważne dla jej późniejszej opłacalności. Poniżej przedstawiamy schemat działania paneli fotowoltaicznych.

  • Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele oświetlane przez promieniowanie słoneczne.
  • Zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, a więc światło słoneczne przekształcane jest w prąd stały. Sprawność zjawiska zależy od struktury ogniwa fotowoltaicznego, miejsca, w którym są panele i warunków atmosferycznych. 
  • Prąd stały za pomocą falownika jest zmieniany na prąd zmienny, aby dopasować go do instalacji elektrycznych w domu.
  • Prąd zmienny płynie do gniazdek, z których zasilamy sprzęt domowy.
  • Wyliczając ilość paneli, dopasowujemy ją do zapotrzebowania domu, jednak może zdarzyć się, że zostanie wyprodukowany nadmiar energii. Wtedy prąd przekierowywany jest do sieci energetycznej i sprzedawany, lub może powędrować do domowych magazynów energii.

Panele fotowoltaiczne nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego do produkcji energii. Instalacja jest w stanie pracować w trybie obniżonej produkcji nawet przy zachmurzonym niebie, wczesnym wieczorem, również przy opadach śniegu.

W takich warunkach ilość wyprodukowanej energii zmniejszy się, a Twój dom będzie pobierał energię z sieci, za którą zapłacisz środkami zgromadzonymi na koncie rozliczeniowym. Jak dokładnie będzie wyglądało Twoje rozliczenie? Zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą Solin.

Co to jest fotowoltaika

DLACZEGO PANELE fotowoltaiczne OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone i profesjonalnie ekipy monterskie. Dzięki ich pracy masz gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed.

Korzystamy z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy certyfikowane systemy montażowe. Dzięki temu Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881