Zmiany w Mój Prąd 6.0 – większa fotowoltaika i brak pompy ciepła

Otrzymaliśmy informacje od NFOŚiGW na temat szóstej edycji programu “Mój Prąd”. Instalacje fotowoltaiczne będą mogły być większe, ale nie przewidziano dofinansowania na inne urządzenia. Wkrótce NFOŚiGW planuje opublikować regulamin programu. Sprawdź pozostałe zmiany w Mój Prąd 6.0!

Sekcje

Zmiany w Mój Prąd 6.0

Zostają tylko instalacje PV i magazyny

W poprzedniej edycji programu “Mój Prąd” (MP) dofinansowanie można było otrzymać na instalację fotowoltaiczną oraz dodatkowe urządzenia, takie jak magazyny ciepła i energii elektrycznej, pompy ciepła (gruntowe i powietrzne), systemy zarządzania energią HEMS/EMS (ang. home energy management system/energy management system) oraz kolektory słoneczne do c.w.u. W szóstej edycji programu większość tych urządzeń nie będzie objęta dofinansowaniem – zostaną tylko instalacje PV i magazyny ciepła/energii elektrycznej.

„Wykluczenie z dofinansowania pomp ciepła, kolektorów słonecznych i systemów EMS/HEMS wynika z ograniczonego budżetu na dzień uruchomienia szóstego naboru wniosków. Szczególnie w kontekście wprowadzenia wymogu zgłoszenia do dofinansowania magazynu energii lub ciepła dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia od ustalonej daty. Jeśli budżet programu zostanie zwiększony, możliwe jest ponowne objęcie dofinansowaniem pomp ciepła i kolektorów słonecznych”

rzeczniczka NFOŚiGW.

Większe instalacje PV, większe magazyny

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, magazyny energii będą obowiązkowym dodatkiem do instalacji PV. Ta zasada wejdzie w życie od daty, którą NFOŚiGW wciąż ustala. Po tej dacie, mikroinstalacje fotowoltaiczne dofinansowane z MP będą mogły mieć moc do 20 kW. Magazyny energii również będą musiały spełniać określone wymagania. Na każdy kilowat mocy fotowoltaiki będzie musiało przypadać 1,5 kilowatogodziny pojemności zainstalowanego magazynu. Łączna moc magazynu energii i instalacji fotowoltaicznej nie będzie mogła przekroczyć 50 kW. Ważne jest, że graniczna data dotyczyć będzie zgłoszenia instalacji do przyłączenia, a nie samego przyłączenia do sieci, które może nastąpić później.

Regulamin szóstej edycji programu “Mój Prąd” ma zostać opublikowany w sierpniu, a start programu planowany jest na wrzesień. Dzięki temu potencjalni beneficjenci będą mieli czas na zapoznanie się z zasadami dofinansowania.

Kiedy NFOŚiGW odrzuci wnioski

W programie “Mój Prąd 6.0” wnioski będą odrzucane w kilku konkretnych przypadkach, co ma na celu usprawnienie procesu przyznawania dofinansowań i eliminację błędów formalnych. Kluczowe powody odrzucenia wniosków to:

  • Brak zaświadczenia OSD. Wnioski zostaną odrzucone, jeśli nie zawierają zaświadczenia Operatora Systemu Dystrybucyjnego o przyłączeniu mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci. To zaświadczenie jest niezbędne do potwierdzenia, że instalacja spełnia wymogi techniczne i została poprawnie zainstalowana.
  • Brak adresu e-mail wnioskodawcy. Wnioski bez podanego adresu e-mail wnioskodawcy będą automatycznie odrzucane. Adres e-mail jest kluczowy dla komunikacji i przesyłania informacji o statusie wniosku oraz ewentualnych brakach lub błędach, które trzeba poprawić.
  • Pełnomocnictwo bez kontaktu. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika, wymagane jest podanie adresu e-mail wnioskodawcy lub osoby z jego rodziny/znajomych. Brak takiego kontaktu skutkuje odrzuceniem wniosku, aby zapewnić, że wnioskodawca jest świadomy i zaangażowany w proces aplikacyjny.

Ponadto, aby uniknąć odrzucenia wniosku, ważne jest, aby dokumentacja była kompletna i zgodna z wymaganiami programu. Po odrzuceniu wniosku istnieje możliwość ponownego jego złożenia z kompletnym zestawem dokumentów, o ile nabór nadal trwa. Szczegółowy regulamin programu “Mój Prąd 6.0” ma zostać opublikowany w sierpniu. Rozpoczęcie przyjmowania wniosków planowane jest na wrzesień. Da to potencjalnym beneficjentom czas na zapoznanie się z wymaganiami i przygotowanie kompletnych wniosków.

Zmiany w programie Mój Prąd 6.0 – Podsumowanie

W szóstej edycji programu “Mój Prąd” dofinansowanie będzie dostępne jedynie na instalacje fotowoltaiczne (PV) oraz magazyny ciepła i energii elektrycznej. Wcześniej dofinansowanie obejmowało także pompy ciepła, systemy zarządzania energią HEMS/EMS, a także kolektory słoneczne, które teraz zostały wykluczone z powodu ograniczonego budżetu. Jeśli budżet zostanie zwiększony, możliwe jest ponowne uwzględnienie tych urządzeń. Nowe zasady przewidują, że mikroinstalacje PV mogą mieć moc do 20 kW, a magazyny energii muszą spełniać określone wymagania.

Wnioski w programie “Mój Prąd 6.0” będą odrzucane, jeśli nie zawierają zaświadczenia OSD o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci, adresu e-mail wnioskodawcy lub pełnomocnika. Po odrzuceniu wniosku można go ponownie złożyć z kompletnymi dokumentami w trakcie trwania naboru. NFOŚiGW planuje opublikować regulamin w sierpniu. We wrześniu z kolei planują otworzyć nabór wniosków. Pozwoli to potencjalnym beneficjentom na przygotowanie się i złożenie poprawnych wniosków.

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

CHCESZ SPRAWNIE I BEZPROBLEMOWO POZYSKAĆ DOTACJE NA SWOJĄ PRZYSZŁĄ INWESTYCJĘ W ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i pomożemy w pozyskaniu dofinansowania na Twoją przyszłą inwestycję.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881