Zalety i wady fotowoltaiki – zobacz koniecznie przed zakupem

Rosnące ceny energii elektrycznej, a także pojawiające się nowe programy dofinansowań, zwiększają popularność fotowoltaiki. Ponieważ fotowoltaika jest na polskim rynku już od długiego czasu. Inwestorzy, którzy zdecydowali się już na zakup, chętnie dzielą się dobrymi opiniami, stąd coraz mniej mitów krąży na jej temat. Zdarzają się jednak wątpliwości u przyszłych inwestorów. W tym artykule poznasz zalety i wady fotowoltaiki, które pomogą Ci podjąć decyzje.

Zalety i wady fotowoltaiki

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

 • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
 • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
 • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
 • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
 • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Fotowoltaika jest oczywiście w pełni zautomatyzowana. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

Dofinansowanie

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

wady fotowoltaiki

Fotowoltaika, pomimo swoich wielu zalet ma również wady jak każde urządzenie. Poniżej znajdziesz listę wad, które powinien znać każdy inwestor w panele fotowoltaiczne.

 • Zależność od stopnia nasłonecznienia – pochmurny dzień i zimą produkcja energii jest mniejsza, natomiast dzięki nadprodukcji w okresie letnim nie musimy się tym martwić. Energia wyprodukowana ponad potrzeby latem zaspokoi nasze zapotrzebowanie w okresie zimowym,
 • wytwarzanie energii tylko w ciągu dnia,
 • koszt początkowy – na początku koszt instalacji może wyglądać na wysoki. Zakup fotowoltaiki to jednak zakup na nawet 20-30 lat, a inwestycja zwraca się po kilku latach. Jeżeli jesteś ciekaw, ile zaoszczędzisz, stosując fotowoltaikę, zapraszamy do naszego kalkulatora, znajdziesz go w zakładce fotowoltaika
 • wymagana wolna przestrzeń do instalacji – przeszkodą do wykonania montażu fotowoltaiki mogą być okna dachowe, kominy, niestandardowa konstrukcja dachu,
 • produkcja paneli fotowoltaicznych, jak każdego innego produktu, wiąże się z emisją gazów cieplarnianych,
 • energetyka prosumencka jest zależna od regulacji prawnych.

Zalety i wady fotowoltaiki podsumowanie

Zalety fotowoltaiki, znacząco górują nad jej wadami. Nie bez powodu tak dużo gospodarstw domowych, a także inwestorów decyduje się na inwestycję właśnie w panele fotowoltaiczne. Każdy powinien znać zalety i wady fotowoltaiki, a także wiedzieć jak dużo zyska, decydując się właśnie na jej zakup.

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone i profesjonalnie ekipy monterskie. Dzięki ich pracy masz gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed.

Korzystamy z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy certyfikowane systemy montażowe. Dzięki temu Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881