wynajem gruntów pod fotowoltaikę

Wynajem gruntów pod fotowoltaikę: Korzystne rozwiązanie dla inwestorów

Przez ostatnie lata rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Takie zainteresowanie wpływa również na szybszy rozwój branży fotowoltaicznej, a inwestorzy widzą w niej coraz więcej możliwości inwestycyjnych. Wynajem gruntów pod fotowoltaikę jest jedną z takich inwestycji. W tym artykule omówimy korzyści wynikające z wynajmu gruntów pod instalacje fotowoltaiczne. Dowiesz się także ważne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem działań.

Wynajem gruntów pod fotowoltaikę – Korzyści

Wynajem gruntów pod fotowoltaikę oferuje oczywiście liczne korzyści dla inwestorów. Oto kilka głównych zalet:

Dochodowy model biznesowy

Wynajem gruntów pod fotowoltaikę może przynieść stabilne, a także długoterminowe dochody z tytułu urzeczenia swojej ziemi dla inwestora. Inwestorzy mogą podpisać umowy najmu na długie lata, co zapewnia pewność finansową. Należy jednak pamiętać, że umowa obowiązuje w obie strony i póki obowiązuje, jesteśmy zobowiązani cały czas udostępniać grunt. Jest to ważna informacja pod tym kontem, że w międzyczasie może okazać się, że ktoś zaproponuje nam lepszą ofertę.

Odnawialne źródło energii

Fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem, które przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla, a także zanieczyszczeń powietrza. Wynajem gruntów pod instalacje fotowoltaiczne pozwala wspierać rozwój energii odnawialnej i przyczyniać się do ochrony środowiska. Może być to cegiełka, którą dołożymy do działań na rzecz lepszego powietrza.

Minimalne ryzyko inwestycyjne

Dzięki umowie najmu inwestor nie musi ponosić kosztów związanych z zakupem gruntów. To znacznie zmniejsza ryzyko inwestycyjne, zwłaszcza na początkowych etapach projektu. Tak samo wynajmujący ma ten komfort, że przez kilkanaście najbliższych lat ma zapewniony dochód pasywny z wynajmu swojej ziemi.

Co należy rozważyć przed

Lokalizacja

Przed podpisaniem umowy należy przemyśleć wybór odpowiedniej lokalizacji. Ma ona kluczowe znaczenie dla późniejszej rentowności farm fotowoltaicznych. Należy zbadać potencjał słoneczny regionu, dostępność sieci energetycznej oraz warunki prawne, a także administracyjne. Zapewni nam to spokój po podpisaniu umowy.

Dostępność infrastruktury

Przed podjęciem decyzji o wynajmie gruntów, warto sprawdzić, czy na terenie nieruchomości są odpowiednie zasoby infrastrukturalne, takie jak dostęp do drogi, wody czy linii energetycznych.

Umowa najmu

Przed podpisaniem umowy należy skontaktować się z prawnikiem. Nie ważne czy jesteś inwestorem, który chce wynajmować swoją ziemię, czy inwestorem, który chce wybudować farmę fotowoltaiczną. Powinieneś zadbać, aby umowa zawierała to, na czym Ci zależy i reprezentowała Twoje interesy.

Zalety fotowoltaiki

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

  • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
  • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
  • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
  • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
  • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Fotowoltaika jest oczywiście w pełni zautomatyzowana. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

wynajem gruntów pod fotowoltaikę. DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881