Utylizacja paneli fotowoltaicznych: Co powinieneś wiedzieć

Coraz więcej mówi się o fotowoltaice jako przyjaznym dla środowiska rozwiązaniu energetycznym. Produkcja energii z odnawialnych źródeł, jaką zapewniają panele słoneczne, wydaje się być korzystna dla ekosystemu. Niemniej jednak, sceptycy podnoszą kwestię ekologiczności samych modułów fotowoltaicznych i zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich utylizacja. Czy nie stanowi to zagrożenia dla środowiska? Kto będzie ponosił koszty tego procesu? Okazuje się jednak, że utylizacja paneli fotowoltaicznych jest prostsza w utylizacji niż mogłoby się wydawać.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – budowa paneli

Kluczowym składnikiem każdego systemu fotowoltaicznego są oczywiście panele słoneczne, które odpowiadają za przemianę energii słonecznej na energię elektryczną. Ich wydajność ma bezpośredni wpływ na ilość prądu dostarczanego do urządzeń w domu, firmie czy gospodarstwie rolnym. Głównym komponentem paneli fotowoltaicznych jest szkło, które jest proste w ponownej obróbce, kolejnymi większymi elementami paneli jest krzem i aluminium

Należy pamiętać, że panele słoneczne mają ograniczony okres użyteczności. Szacuje się, że wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne mogą zachować nawet 90% sprawności przez 25-30 lat. Mimo to, istotna jest kwestia utylizacji paneli fotowoltaicznych, ponieważ w końcu będą musiały zostać zlikwidowane. Z uwagi na złożoną strukturę, zawierającą różnorodne materiały od krzemu po metale i tworzywa sztuczne, panele te są uznawane za elektroodpady, co stawia przed nami wyzwanie recyklingu.

Technologia utylizacji paneli

Jednak istnieją już technologiczne rozwiązania, które pozwalają na odzyskanie większości surowców wykorzystanych do produkcji paneli. Proces ten obejmuje demontaż ramek, usunięcie kabli i innych elementów, które można łatwo oddzielić, a następnie poddanie paneli cięciu, zgniataniu oraz sortowaniu ich komponentów w celu ich recyklingu. Szklane i aluminiowe elementy są stosunkowo łatwe do zrecyklingowania, podczas gdy wafle krzemowe mogą być ponownie wykorzystane po procesie wytrawiania i przetopienia. Te, których stan techniczny jest dość dobry, są po prostu wytrawiane przy użyciu odpowiedniego kwasu, a następnie ponownie wzbogacane – tak, by odzyskały pierwotne właściwości. Te uszkodzone mogą zostać po raz kolejny przetopione i wykorzystane w nowych modułach PV. Pozostałe komponenty są poddawane utylizacji w wysokiej temperaturze, dochodzącej do 500°C, do pozwala na ich pełną neutralizację. Nie ma obaw, że elektroodpady pochodzące z paneli fotowoltaicznych będą negatywnie wpływać na środowisko, ponieważ istnieją odpowiednie procedury utylizacji.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – budowa fotowoltaiki w %

 • Szklane oraz aluminiowe elementy paneli są najłatwiejsze do zrecyklingowania – można uzyskać ich odzysk na poziomie ok. 90% lub wyższym, a sam proces przetopienia jest prosty i bardzo standardowy.
 • Same wafle krzemowe można w większości wykorzystać ponownie. Te, których stan techniczny jest dość dobry, są po prostu wytrawiane przy użyciu odpowiedniego kwasu, a następnie ponownie wzbogacane – tak, by odzyskały pierwotne właściwości. Te uszkodzone mogą zostać po raz kolejny przetopione i wykorzystane w nowych modułach PV.
 • Pozostałe komponenty są poddawane utylizacji w wysokiej temperaturze, dochodzącej do 500°C, do pozwala na ich pełną neutralizację.

Jak zatem widać, nie ma ryzyka, że elektroodpady powstałe po użytkowaniu fotowoltaiki „zaleją” świat i będą negatywnie wpływały na otoczenie.

Kto ponosi koszty utylizacji?

Z uwagi na swój charakter, paneli fotowoltaicznych nie można potraktować jak zwykłe odpady i po prostu wyrzucić do śmietnika. Wynika to choćby z rozmiarów fotowoltaiki (to odpady dużych gabarytów), ale także różnorodności tworzyw, z których z. Dlatego zgodnie z przepisami prawa podlegają selektywnej zbiórce i muszą zostać przekazane do specjalnego zakładu, który zajmie się ich recyklingiem. Koszty utylizacji należą do inwestora, który się ich pozbywa.

W Polsce istnieją zakłady recyklingowe oferujące utylizację paneli fotowoltaicznych, jednak ze względu na niewielkie zainteresowanie tą usługą, ich liczba jest ograniczona. Koszt utylizacji zależy głównie od masy oddawanych elementów i może wynosić średnio 1,5 zł/kg, z możliwością dodatkowej opłaty za dojazd w przypadku odbioru z posesji.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych jest uzależniony – jak w przypadku innych elektroodpadów – od masy oddawanych elementów. Stawka jest naliczana za każdy kilogram. A ile dokładnie wynosi? Średnie ceny utylizacji paneli słonecznych oscylują w granicach 1,5 zł/kg w przypadku dowiezienia paneli do punktu zbiórki przez klienta. Możliwa jest również opcja odebrania tych odpadów bezpośrednio z posesji. Wówczas do kosztu utylizacji należy doliczyć najczęściej opłatę za dojazd. Typowa stawka to 2,5 zł/km. A jak te koszty utylizacji przekładają się na praktykę? Orientacyjnie, przy instalacji:

 • 4 kW można się spodziewać wydatku na poziomie ok. 300-400 zł netto,
 • 7 kW – ok. 500-600 zł netto,
 • 10 kW – ok. 800-850 zł netto.

Stawki są szacunkowe, ponieważ wiele zależy od tego, jakie panele zostały wykorzystane i ile trzeba ich było zastosować. Przykładowo, panele monokrystaliczne produkują więcej prądu niż polikrystaliczne o takiej samej powierzchni. Dlatego instalacja 10 kW z pierwszego typu komponentów będzie ważyła mniej, a co za tym idzie – jej utylizacja będzie tańsza.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – dokumentacja

Podczas utylizacji paneli fotowoltaicznych ważne jest posiadanie odpowiednich dokumentów potwierdzających proces recyklingu, zgodnie z wymogami prawnymi. Firma zajmująca się recyklingiem powinna wydać zaświadczenie zawierające informacje o sposobie utylizacji, a także podziale odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podział odpadów musi zostać przedstawiony zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

W miarę rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce, można spodziewać się większego zapotrzebowania na usługi utylizacji paneli słonecznych. Jednak już teraz istnieją odpowiednie procedury i zakłady recyklingowe, które są w stanie skutecznie przetworzyć elektroodpady pochodzące z fotowoltaiki, dbając o minimalny wpływ na środowisko.

utylizacja paneli fotowoltaicznych utylizacja fotowoltaiki

FOTOWOLTAIKA OLSZTYN – DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Dodatkowo pomożemy Ci również z fotowoltaika odliczenie od podatku 2024

FOTOWOLTAIKA OLSZTYN – ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

 • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
 • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
 • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
 • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
 • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane. Falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. będziemy mogli być budować tylko takie domy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe. Prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Pełna automatyzacja fotowoltaiki to ogromny atut. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881