pompy ciepła wysokotemperaturowe

Pompy ciepła wysokotemperaturowe są stosowane głównie jako alternatywa pieców grzewczych i gazowych, a także przy kotłach olejowych. Współpracuje ona również ze starymi instalacjami od pieców. Dzięki temu wystarczy kupić pompę, a cała instalacja dalej będzie działać. Zmieni się tylko źródło ciepła, potrzebne do ogrzania domu.

 • Koszt zakupu wysokotemperaturowej pompy ciepła to wydatek wielkości 40-45 tys. zł. Zależy to m.in. od rodzaju ogrzewania domu, a także stanu docieplenia budynku.
 • Montaż takiej pompy kosztuje dodatkowe 20-40 tys. złotych. Jest to cena wraz z pozostałymi i niezbędnymi elementami systemu.
 • Pompy ciepła wysokotemperaturowe służą przede wszystkim do modernizacji systemów z grzejnikami, które potrzebują temperatury ok. 50–58°C do uzyskania.
pompy ciepła wysokotemperaturowe

Pompy ciepła wysokotemperaturowe są w stanie podgrzać wodę do centralnego ogrzewania nawet do 65 stopni. Pampy ciepła wykorzystuje do ocieplenia tej wody energię pochodzenia odnawialnego, najczęściej jest to powietrze. Do prawidłowego działania pompy używa się czynnika chłodniczego i układu obiegu ciepła.

Od czego zależy cena pompy ciepła wysokotemperaturowej

Zanim zacznie się mówić o cenach pompy ciepła potrzebnej do ocieplenia konkretnego budynku, należy zbadać specyfikacje budynku. Wielkość pompy będzie się różniła w zależności od ocieplenia budynku, jego wielkości, wieku. Te zmienne pozwolą ustalić jaką mocą powinno dysponować urządzenie.

Od czego jeszcze zależy cena?

 • poziom niezawodności sprężarki
 • współczynnik wydajności urządzenia
 • renoma marki
 • zakres temperatur potrzebnych do zachowania pełnej sprawności
 • możliwość sterowania pompom ciepła przez aplikacje
 • samoczynne dopasowywanie parametrów pracy urządzenia do zmieniającej się pogody

Ile kosztują pompy ciepła wysokotemperaturowe?

Roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m² takim systemem to ok. 1600–2160 złotych. Cena samego urządzenia zależy od czynników podanych powyżej. Można jednak mniej więcej ocenić, że jest to koszt między 40 a 50 tys. zł. Nie jest to jedyny koszt związany z modernizacją instalacji domowej. Należy pamiętać również o kosztach montażu i podpięcia do instalacji domowej. Są to koszty mniej więcej 20-40 tys. zł.

Ile kosztuje użytkowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła

Pompa ciepła wysokotemperaturowa nie jest oczywiście tak ekonomiczna jak zwykła pompa ciepła. Zwykła pompa ciepła jest prawie dwa razy tańsza w utrzymaniu od pieców gazowych. Jeżeli chodzi o pompę wysokotemperaturową, to rachunki są wciąż niższe, jednak nie aż tak bardzo, w porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania domu.

Pompy ciepła są oczywiście bardziej ekologiczne i jest to duży plus przy ich wyborze.

Co robią zatem producenci, aby zmniejszyć koszty utrzymania pompy ciepła? W nowoczesnych pompach ciepła wysokotemperaturowych stosuje się następujące rozwiązania:

 • łagodny rozruch sprężarki
 • sprawna grzałka elektryczna
 • oczyszczanie wody w obiegu systemu
 • moduły obniżające zużycie energii elektrycznej
 • technologia EVI
 • podzespoły niezbędne do połączenia pompy z instalacją fotowoltaiczną.

Czy to się opłaca?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła łączy się z tradycyjnym grzejnikiem
Większość pomp ciepła powietrze-woda podłącza się do niskotemperaturowych urządzeń grzewczych. Takich, których optymalna temperatura ciepłej wody użytkowej i ciepłej wody centralnego ogrzewania wynosi ok. 35–45°C.

Montuje się je przede wszystkim w nowym budownictwie. Natomiast pompy ciepła wysokotemperaturowe służą przede wszystkim do modernizacji systemów z grzejnikami w starczych budynkach, które potrzebują temperatury ok. 50–58°C do uzyskania oczekiwanej efektywności cieplnej. Użytkowanie pompy ciepła wysokotemperaturowej jest i tak korzystniejsze od tradycyjnych paliw grzewczych, choć równica ta nie jest tak duża jak przy tradycyjnej pompie ciepła.

Czy inwestycja jest opłacalna? To zależy od wielkości rachunków aktualnych i prognozowanych, oraz od tego jak bardzo odczujemy koszt zakupu i montażu.

Przy jakiej temperaturze działa pompa ciepła wysoko temperturowa

Niektóre modele pompy ciepła wysokotemperaturowej są w stanie podgrzać wodę nawet do 75 stopni, a także utrzymać taką temperaturę przez dłuższy czas.

Granicą efektywności 100% pompy ciepła jest temperatura zewnętrzną -15 stopni, a w przypadku części urządzeń nawet sporo poniżej -20°C.

Jedną z ważniejszych kwestii jest wartość COP – jest to współczynnik wydajności pompy ciepła. Określa on, ile ciepła z dostarczonej energii wytworzy urządzenie. Na przykład sprzęt z COP 5 przekształci 1 kW energii elektrycznej w 5 kW energii cieplnej. Im wyższy jest wskaźnik COP tym lepiej.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła wysokotemperaturowej

To ile dokładnie wyniesie koszt montażu pompy jest zależny od wielu czynników. Na niektórych stronach znajdują się specjalne kalkulatory, które wyliczają koszt takiego montażu. Należy jednak pamiętać, że jest to wycena szacowana. Dokładną wycenę można poznać dopiero po szczegółowym audycie, w którego skład wchodzi:

 • poziom złożoności istniejącej instalacji grzewczej;
 • zakres wykonanych prac w lokalu podczas instalacji;
 • efektywność termiczna w modernizowanym budynku i mieszkaniu;
 • rodzaj pompy ciepła wysokotemperaturowej.

Decydując się na pompy ciepła wysokotemperaturowe, trzeba liczyć się z kosztami na poziomie ok. 25–40 tys. zł na montaż i pozostałe, niezbędne elementy systemu.

Zakup oraz montaż opisywanej pompy ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Niskie koszty użytkowania i obniżenie rachunków za ogrzewanie to jednak mocne argumenty przemawiające za przeprowadzeniem takiej inwestycji. 

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881