Pompy ciepła olsztyn – dlaczego warto w 2023

Pompy ciepła stały się coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce, kiedy chodzi o ogrzewanie domów. W ciągu ostatnich kilku lat wiele osób zaczęło przesiadać się na ekologiczne źródła energii, a pompy ciepła są jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Olsztyn to jedno z miast, w którym pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto zainstalować pompy ciepła w Olsztynie oraz jakie są korzyści związane z tym rozwiązaniem.

Sekcje

Pompy ciepła Olsztyn – wady i zalety

Olsztyn to miasto, w którym klimat jest dość umiarkowany. Latem temperatury sięgają tu średnio 25 stopni Celsjusza, a zimą spadają do -5 stopni. Pompy ciepła sprawdzają się doskonale w takim klimacie, ponieważ są w stanie dostarczać ciepło do domu bez względu na temperaturę zewnętrzną. Co więcej, korzystanie z pompy ciepła pozwala na oszczędność energii i pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ pobiera ona ciepło z powietrza lub ziemi, a następnie przetwarza je w energię cieplną. Dzięki temu koszty ogrzewania domu są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania. Pompa ciepła będzie dużo oszczędniejsza na co dzień nić na przykład piec gazowy.

Ekologia

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze. Nie emituje one żadnych gazów cieplarnianych do atmosfery, przez co nie zanieczyszcza powietrza w okolicy domu. Dodatkowo łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką, mamy pewność co do ekologicznego pochodzenia naszego prądu. Który jest potrzebny do prawidłowego działania pompy ciepła.

oszczędność pieniędzy

Sama pompa ciepła co prawda może kosztować więcej niż tradycyjne systemy grzewcze. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę cały okres eksploatacji i działania instalacji grzewczych, zauważymy, że pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w długiej perspektywie czasu. Różnica ta jest jeszcze większa kiedy wytwarzamy własny prąd i uniezależniamy się od dostawców mediów.

Komfort

W odróżnieniu od pieców gazowych, kotłów węglowych czy innych tradycyjnych sposobów ogrzewania domu, pompy ciepła nie wytwarzają zanieczyszczeń i zabrudzeń. Oznacza to, że na dobrą sprawę nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na urządzenia grzewcze typu kotłownia. Sama obsługa pompy ciepła Olsztyn jest bardzo wygodna i wymaga wyłącznie zmiany temperatur na panelu sterującym.

Dofinansowania w olsztynie

Dofinansowanie na pompy ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które chcą zainstalować ekologiczny system ogrzewania w swoim domu. Olsztyn to jedno z miast, w którym można skorzystać z dofinansowania na pompy ciepła, co przyciąga coraz więcej osób.

Uzyskanie dofinansowanie na zakup i montaż instalacji pompy ciepła to duża pomoc finansowa, która może wynieść nawet kilkanaście tysięcy zł.

Aby otrzymać dofinansowanie na pompy ciepła w Olsztynie, trzeba spełnić kilka warunków. Należy posiadać budynek mieszkalny lub użytkowy, który wymaga ogrzewania. Po drugie, trzeba zainstalować pompę ciepła, która spełnia wymagania techniczne i ekologiczne. Po trzecie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w jednym z urzędów miasta lub gminy. Wniosek taki musi być złożony w terminie określonym przez władze lokalne.

Więcej na temat dofinansowania do pompy ciepła Olsztyn dowiesz się z tego artykułu na naszym blogu.

Jak działa pompa ciepła

Pompy ciepła przenosi energię z otoczenia (tzw. dolne źródło ciepła) do budynku, tak aby mogła ona efektywnie zasilać jego system grzewczy (tzw. górne źródło ciepła). Zarówno po stronie ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Na samym początku pracy pompy ciepła, odbiera, a także przekazuje energię z otoczenia. Jeżeli proces odbywa się to z gruntu, to wykorzystywany jest roztwór glikolu. W przypadku powietrza energia otoczenia zostaje przekazana bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego. Za pomocą odebranego ciepła, następuje odparowanie czynnika roboczego w urządzeniu zwanym parownikiem. Następnie, pary czynnika roboczego trafiają na zasilaną energią elektryczną sprężarkę. Następuje podniesienie ich temperatury, a następnie oddanie ciepła skraplaczu, z którego podawane jest ciepło do obiegu grzewczego budynku. Podczas tego procesu dochodzi do skroplenia par czynnika roboczego (przyjmują one postać ciekłą pod wysokim ciśnieniem) i końcowo obniżają jego ciśnienie i dochodzi do zamknięcia cyklu. Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj.

Pompy ciepła olsztyn – podsumowanie

Pompy ciepła w Olsztynie to coraz bardziej popularny temat w budownictwie. Rozwiązania, jakie oferuje pompa ciepła, sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również większych budynkach takich jak szkoły, urzędy czy hale sportowe. Aktualne na rynku instalacji grzewczych panują doskonałe warunki na zakup pompy ciepła. Są one bowiem dofinansowywane z różnych projektów krajowych jak i unijnych, a gospodarstwa, które uzyskają dofinansowanie, mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych. Pompa ciepła to najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie.

Jeżeli również chcesz zamontować pompę ciepła u siebie w domu, serdecznie zapraszamy do kontaktu.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881