Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – co musisz wiedzieć

Pompa ciepła staje się coraz bardziej popularna w Olsztynie, a także całej Polsce. Przede wszystkim ze względu na sporą ilość oszczędności, które potrafi zapewnić dla inwestorów. Poza tym pompa ciepła jest chętnie kupowana ze względu na dofinansowania, a także możliwość odliczenia kwoty zakupionej pompy ciepła od podatku, dzięki uldze podatkowej. Jak wygląda sprawa podatkowa w 2023 r.? Tego dowiesz się z tego artykułu. Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 r.

Ulga termomodernizacyjna, o której mowa, przysługuje posiadaczom domów jednorodzinnych, którzy ocieplili budynek, wymienili piec, wymienili okna, zamontowali fotowoltaikę, a także pompę ciepła. Od podstawy opodatkowania można odjąć nawet 53 tys. zł. W przypadku małżonków ulga podwaja się nawet do 106 tys. zł.

Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – Kto może skożystać

Ulga termomodernizacyjna przysługuje dla właścicieli lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, bliźniaka, a także posiadaczom domu w zabudowie szeregowej. Poza tym właściciel, aby ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną musi spełnić następujące kryteria.

 • Musi być podatnikiem płacącym podatek na podstawie stawki liniowej 19%, rozliczać się na zasadach ogólnych (składający PIT-36 lub PIT-37), lub być podatnikiem na ryczałcie.
 • Właściciel musi zainstalować pompę ciepła, w  budynku, którego jest właścicielem. Nie możesz odliczyć pompy ciepła od podatku, jeżeli kupujesz pompę ciepła nie do swojego domu.
 • Po trzecie, instalacja musi być zgodna z wymogami technicznymi i spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa.
 • Po czwarte istnieje konieczność posiadania faktury lub rachunku potwierdzającego wydatki związane z instalacją.
 • Właściciel przed podjęciem decyzji o inwestycji w pompę ciepła musi oddać budynek do użytku.

ILE MOŻNA ODLICZYĆ OD PODATKU W 2023

Najwięcej jedna osoba może odliczyć 53 tys. od podstawy opodatkowania. Inaczej ma się sytuacja jeżeli małżeństwo ma wspólna nieruchomość i wspólnie ponosi koszty związane z inwestycją w panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. W takiej sytuacji małżeństwo może wspólnie zmniejszyć podstawę opodatkowania o 106 tys. (2 × 53 tys.).

Jeżeli kwota ulgi jest większa niż roczne zarobki inwestorów, można przenieść ulgę na kolejne lata. Należy jednak pamiętać, że okres ważności przeprowadzenia odliczenia od podatku to 6 lat. Po tym czasie ulga będzie nieważna.

Podczas dokonywania inwestycji należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych sprawach. Po pierwsze, ulga na dwóch małżonków przypada tylko wtedy, jeżeli oboje są właścicielami nieruchomości. Jeżeli właścicielem jest tylko mąż, albo tylko żona, wtedy tylko ta osoba może uzyskać ulgę. Dodatkowo faktury, które będą brane pod uwagę, muszą być wystawione na właściciela nieruchomości. Jeżeli interesuje Cię też odpisanie od podatku fotowoltaiki, wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule.

Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – kiedy nie przysługuje

Niestety ulga podatkowa nie przysługuje nam za każdym razem, kiedy inwestujemy w fotowoltaiką, a także pompę ciepła. Jakie są to sytuacje?

 • Kiedy pieniądze wydane na panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła, pochodziły z dofinansowania.
 • Kiedy wydana kwota została zwrócona podatnikowi w jakikolwiek sposób.
 • Jeżeli fotowoltaika lub pompa ciepła, wrzuciliśmy do księgowości jako koszt uzyskania przychodu.
 • Kiedy odliczyliśmy już wydatek od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oznacza to, że ulga nie przysługuje nam jeżeli mielibyśmy dwa razy odliczyć tę samą kwotę, którą ponieśliśmy w związku z inwestycją, a także kiedy wydane pieniądze pochodziły z dofinansowania, lub po prostu nie my ponieśliśmy koszty.

Dodatkowe korzyści z pompy ciepła

Warto postawić na pompę ciepła nie tylko ze względu na odliczenie od podatku. Za tą inwestycją idzie znacznie więcej korzyści. Największymi zaletami pompy ciepła są:

 • Niskie koszty eksploatacji – Specjaliści szacują, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 średnio wynoszą 1500-2000 zł, podczas gdy instalacja gazowa czyni to za ok. 3000 zł
 • Komfort użytkowaniaPompa ciepła jest prosta w obsłudze i nie potrzeba do jej obsługi wykwalifikowanych ludzi. W połączeniu z fotowoltaiką daje 100% niezależność. Zupełnie inaczej jest np. z piecami grzewczymi. 
 • Ograniczenie emisji CO2 – Pompa jest urządzeniem nieemitującym CO2 do środowiska. Podpinając ją pod panele fotowoltaiczne mamy 100% pewności, że nasz dom jest ekologiczny.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zalet zastosowania pompy ciepła w swoim domu, możesz zajrzeć na naszą zakładkę pompy ciepła, gdzie dowiesz się najważniejszych rzeczy związanych z pompami ciepła. Jeżeli jednak chciałbyś poznać najlepsze rozwiązania skrojone pod Twoje potrzeby, to serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu. Powiemy Ci wszystko co powinieneś wiedzieć o pampach ciepła i przeanalizujemy Twoją sytuację

Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – podsumowanie

Ulga termomodernizacyjna daje inwestorom możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Jeżeli chcesz ją uzyskać, powinieneś być właścicielem budynku, w którym chcesz zainstalować pompę ciepła oraz spełnić wszystkie warunki otrzymania ulgi.

Ulga nie przysługuje nam, jednak jeżeli mielibyśmy dwa razy odliczyć tę samą kwotę, którą ponieśliśmy w związku z inwestycją, a także kiedy wydane pieniądze pochodziły z dofinansowania, lub po prostu nie my ponieśliśmy koszty.

Kwota, którą możemy odliczyć od podatku to ok. 53 tys. zł/osobę i mamy na to 6 lat.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje

38 thoughts on “Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – co musisz wiedzieć”

  1. Przy wypełnianiu PIT-a z całego roku, należy poinformować o inwestycji i wysłać do Urzędu Skarbowego. W ten sposób można odliczyć od podatku pompę ciepła i fotowoltaikę.

   1. Dzień dobry,
    Odświeżając temat…

    Czy są brane pod uwagę faktury wystawione z montażem…?
    Bo firma wzieła na siebie zakup pompy i sprzedała z tańszym VAT.

 1. Dzien dobry,
  W sierpniu 2023 r zamontowaliśmy fotowoltaike a we wrześniu2023 r pompę ciepła. Do domu wprowadzamy się w lipcu 2024 r czy moge ubiegać się o zwrot podatku. Jakie kroki podjąć? Przy rozliczaniu się PIT wystarczy pokazać fakturę?

  1. Ulga termomodernizacyjna dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, ale tylko tych, których budowa się zakończyła. Kluczowy w uldze termomodernizacyjnej nie jest wiek, a status budynku. Jeżeli budynek został odebrany przed wykonaniem fotowoltaiki (nie był wtedy w “budowie”), możemy ubiegać się o zwrot podatku dochodowego. Należy również pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł oraz podstawa odliczenia musi zostać pomniejszona o wszystkie uzyskane dofinansowania.

 2. Witam serdecznie,
  Pompa ciepła założona w nowym domu w 2020r. Czy ja dobrze rozumie że mam możliwość do 2026r odliczyć od podatku koszt zakupu i montażu pompy? Czy jeśli o tym zapomniałem wczesniej to już za późno na odliczenie? Znalazłem też w sieci informację że w 2023 była zmiana przepisów odnośnie odbioru domu do użytku a ulgę termomodernizacyjną i nie jest wymagany odbiór przy tej uldze.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam,
   Jeżeli w Pana przypadku pompa została zamontowana w nowym budynku jako pierwsze źródło ogrzewania to nie może odliczyć Pan ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę powinniśmy rozliczyć w tym samym roku podatkowym, w którym nastąpił zakup pompy ciepła. Aby rozliczyć ją wstecz, należy złożyć korektę rozliczenia podatku dochodowego. Od tej chwili możemy rozliczać ulgę przez 6 lat jeżeli wysokość podatku do odliczenia była niewystarczająca.
   Pozdrawiamy

 3. Kupiliśmy dom od developera. Zrodlem ogrzewania jest pompa ciepła zainstalowana przez developera (nie mamy więc faktury). Co w takiej sytuacji? Gdy de facto to my, jako właściciele ponieslismy koszt montażu pompy, ale nie mamy faktury.

  1. Witam,
   W takim wypadku niestety nie skorzystają Państwo z ulgi termomodernizacyjnej, ani z dotacji Moje Ciepło. Pierwsza przysługuje na budynki modernizowane, a nie w budowie. Druga natomiast wymaga faktury za zakup pompy ciepła, a sam budynek musi zostać wybudowany przez beneficjenta programu.
   Pozdrawiamy

 4. Witam, z zeszłym roku wymieniliśmy pompę ciepła na nową. Czy możemy wnioskować o ulgę termomodernizacyjną za 2023?

  1. Dzień dobry,
   Z Pani przypadkiem szczerze mówiąc spotykamy się po raz pierwszy i nie jesteśmy pewni czy taki koszt można zaliczyć pod ulgę termomodernizacyjną (wymianę starej pompy ciepła na nową).
   Zalecamy skontaktowanie się z infolinią Krajowej Informacji Skarbowej pod numerem 22 330 03 30 lub 801 055 055.
   Pozdrawiamy

  2. Dzien dobry ; w 23 r zlozylam pomoę Ciepla i panele . Łączny koszt poza dofinansowaniem, ktory ja poniosłam to 12 tys za panele i wat 4470zl czy mogę w jakis sposob to odliczyć ? Jestem id marca 23 r na świadczeniu pielęgnacyjnym krus , wczesniej rolnik. Pozdrawiam

 5. W sierpniu 2023 r. podpisaliśmy umowę na zakup i montaż pompy ciepła w naszym domu. Żona jest współwłaścicielką. Po zamontowaniu i uruchomieniu pompy ciepła oraz dostosowaniu instalacji hydraulicznej (budynek jest użytkowany od 1994 r.), zostały wystawione trzy faktury jedna za zakup pompy, druga za montaż i uruchomienie, trzecia za dostosowanie instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Nie korzystaliśmy z żadnego dofinansowania. Całkowity koszt inwestycji na podstawie wystawionych faktur – 63 000 tys. zł. Faktury były wystawione tylko na mnie. Czy całą kwotę możemy we wspólnym rozliczeniu z żoną rozliczyć ?.

  1. Witam,
   W Pana przypadku nie będzie problemu z rozliczeniem ulgi. Należy pamiętać, że maksymalna kwota odliczenia na podstawie faktur to 53 000 zł.
   Pozdrawiamy

 6. Samodzielnie zainstalowałem pompę ciepła w swoim domu. Czy mogę odliczyć zsumowaną kwotę za zakupione urządzenia i materiały wchodzące w skład instalacji pompy ciepła?

 7. Witam , w zeszłym roku odliczyłam od podatku pompę ciepła w kwocie 32500 czyli całą kwotę brutto jaką zapłaciłam , tzn . że całą możliwą kwotę już odliczyłam i w tym roku już nic nie wpisuje tak ?

  1. Dzień dobry,
   Jeżeli odliczyła Pani już całą kwotę za pompę ciepła i otrzymała Pani całą kwotę zwrotu podatku to w tym roku proszę już nic nie wpisywać. Chyba, że poniosła Pani inne koszty związane z termomodernizacją budynku (fotowoltaika, ocieplenie, wymiana okien itp.). Wtedy może Pani wykorzystać pozostałą kwotę do 53 000 zł.
   Pozdrawiamy

 8. Witam w roku 2022 założyłam pompę ciepła ,koszt 35000,00 zł dofinansowanie otrzymałam w roku 2023 w kwocie 17000,00 zł .w 2022r nie mogłam wykazać poniesionego kosztu pompy z uwagi ,że mój dochód był mniejszy .Właścicielem domu jestem tylko ja ,co mogę obecnie zrobić. Proszę o odpowiedz.

 9. Witam w roku 2022 założyłam pompę ciepła koszt 35000,00 dofinansowanie otrzymałam w roku 2023 w kwocie 17000,00. W 2022r nie mogłam odliczyć kosztu poniesionej pompy ,gdyż dochód mój był mniejszy .Właścicielem domu jestem tylko ja ,co mogę obecnie zrobić proszę o odpowiedz Pozdrawiam

  1. Pani Tereso,
   Należałoby złożyć korektę za podatek dochodowy w 2022 i wpisać koszty poniesione na termomodernizację. Mimo tego, że nie mogła Pani odliczyć kosztu pompy ciepła, to przysługuje Pani okres 6 lat na jej rozliczenie. Podsumowując, po korekcie za 2022 rok należy rozliczyć jeszcze raz ulgę termomodernizacyjną za 2023 rok.
   Pozdrawiamy

 10. W 2023 r. założyliśmy pompę ciepła w nowym domu który nie jest jeszcze odebrany. Czy możemy odliczyć fakturę w rozliczeniu PIT?

 11. Witam!
  W roku 2022 zainstalowałem instalacje fotowoltaiczną 4 kWp i oczywiście w zeszłym roku odliczyłem ją jako ulgę termomodernizacyjna. W 2023 rozbudowałem ta instalacje o 1 kWp. Czy mogę te kwote w tym roku równieź odliczyć? I drugie pytanie. W 2023 roku zamontowałem pompę ciepła powietrze-powietrze (Rotenso Mirai X35) W skarbówce dowiedziałem się ze nie mogę odliczyć poniewaź nie ma jej w wykazie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 21 grudnia 2018. Pozwoliłem sobie to sprawdzic i w punkcie 10 tegoź rozporządzenia jest pompa ciepła. O co tu więc chodzi??? Bardzo proszę o odpowiedz. pozdrawiam Łukasz.

 12. Witam, zakupiłem pompę ciepła do nowo wybudowanego domu jednorodzinnego w 2021 roku.
  Czy mogę jeszcze skorzystać odliczenia od podatku w tym roku? Zaznacza, że jeszcze nic nie odliczałem.
  Pozdrawiam.

  1. W grudniu 2022r zamontowałem pompę ciepła Panasonic w nowym budynku mieszkalnym, a uprawnienie do rozpoczęcia użytkowania uzyskałem w czerwcu 2023r. Czy zakup i montaż pompy mogę odliczyć z przychodu w zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2023r?

 13. Dzień dobry,
  W 2022 roku zamontowaliśmy z mężem fotowoltaikę ( zakup bez dotacji). Mąż odliczył ten koszt w zeznaniu podatkowym za 2022.
  W 2023 roku zamontowaliśmy pompę ciepła. Pytanie czy mąż w tym roku może również odliczyć zakup pompy czy ja to powinnam uwzględnić ten koszt w swoim zeznaniu podatkowym?

  1. Witam założyliśmy pompę ciepła w 2023 roku. Prawo własności domu uzyskaliśmy w lutym 2024 roku czy możemy skorzystać z ulgi

  2. W 2022 założyłam pompę ciepła czy mogę ją odliczyć od podatku w 2024 roku bo w 2023 nie miałam z czego odliczyć mając pit zerowy?

   1. Dzień dobry,
    Należy złożyć korektę za rok 2022, w którym nie odliczy Pani podatku, natomiast może Pani kontynuować odliczenie w następnych latach.
    Pozdrawiamy

 14. w roku 2022 zakupiłam pompę ciepła w raz z montażem . Wartości inwestycji 45.000,00 złotych. Nie rozliczyłem zakupu w zeznaniu rocznym za 2022 rok. W 2023 roku w maju otrzymałem dofinansowanie z WFOŚ na kwotę 13.500,00 zł. Jak prawidłowo powinnam sporządzić zeznania roczne.

 15. Zamontowałem w budowanym domu pompę ciepła zmieniając piec ekogroszek na pompę, miało to miejsce w październiku 2022r. Dom przygotowany do zamieszkania lecz bez odbioru, pompa ciągle pracuje i pytanie czy mogę odliczyć od podatku koszt montażu pompy ciepła? Jeśli tak jak to moge obecnie zrobić? całkowity koszt z montażem na FV to 46,7tys brutto ze stawka 8%

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881