Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023

Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – co musisz wiedzieć

Pompa ciepła staje się coraz bardziej popularna w Olsztynie, a także całej Polsce. Przede wszystkim ze względu na sporą ilość oszczędności, które potrafi zapewnić dla inwestorów. Poza tym pompa ciepła jest chętnie kupowana ze względu na dofinansowania, a także możliwość odliczenia kwoty zakupionej pompy ciepła od podatku, dzięki uldze podatkowej. Jak wygląda sprawa podatkowa w 2023 r.? Tego dowiesz się z tego artykułu. Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 r.

Ulga termomodernizacyjna, o której mowa, przysługuje posiadaczom domów jednorodzinnych, którzy ocieplili budynek, wymienili piec, wymienili okna, zamontowali fotowoltaikę, a także pompę ciepła. Od podstawy opodatkowania można odjąć nawet 53 tys. zł. W przypadku małżonków ulga podwaja się nawet do 106 tys. zł.

Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – Kto może skożystać

Ulga termomodernizacyjna przysługuje dla właścicieli lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, bliźniaka, a także posiadaczom domu w zabudowie szeregowej. Poza tym właściciel, aby ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną musi spełnić następujące kryteria.

 • Musi być podatnikiem płacącym podatek na podstawie stawki liniowej 19%, rozliczać się na zasadach ogólnych (składający PIT-36 lub PIT-37), lub być podatnikiem na ryczałcie.
 • Właściciel musi zainstalować pompę ciepła, w  budynku, którego jest właścicielem. Nie możesz odliczyć pompy ciepła od podatku, jeżeli kupujesz pompę ciepła nie do swojego domu.
 • Po trzecie, instalacja musi być zgodna z wymogami technicznymi i spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa.
 • Po czwarte istnieje konieczność posiadania faktury lub rachunku potwierdzającego wydatki związane z instalacją.
 • Właściciel przed podjęciem decyzji o inwestycji w pompę ciepła musi oddać budynek do użytku.

ILE MOŻNA ODLICZYĆ OD PODATKU W 2023

Najwięcej jedna osoba może odliczyć 53 tys. od podstawy opodatkowania. Inaczej ma się sytuacja jeżeli małżeństwo ma wspólna nieruchomość i wspólnie ponosi koszty związane z inwestycją w panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. W takiej sytuacji małżeństwo może wspólnie zmniejszyć podstawę opodatkowania o 106 tys. (2 × 53 tys.).

Jeżeli kwota ulgi jest większa niż roczne zarobki inwestorów, można przenieść ulgę na kolejne lata. Należy jednak pamiętać, że okres ważności przeprowadzenia odliczenia od podatku to 6 lat. Po tym czasie ulga będzie nieważna.

Podczas dokonywania inwestycji należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych sprawach. Po pierwsze, ulga na dwóch małżonków przypada tylko wtedy, jeżeli oboje są właścicielami nieruchomości. Jeżeli właścicielem jest tylko mąż, albo tylko żona, wtedy tylko ta osoba może uzyskać ulgę. Dodatkowo faktury, które będą brane pod uwagę, muszą być wystawione na właściciela nieruchomości. Jeżeli interesuje Cię też odpisanie od podatku fotowoltaiki, wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule.

Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – kiedy nie przysługuje

Niestety ulga podatkowa nie przysługuje nam za każdym razem, kiedy inwestujemy w fotowoltaiką, a także pompę ciepła. Jakie są to sytuacje?

 • Kiedy pieniądze wydane na panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła, pochodziły z dofinansowania.
 • Kiedy wydana kwota została zwrócona podatnikowi w jakikolwiek sposób.
 • Jeżeli fotowoltaika lub pompa ciepła, wrzuciliśmy do księgowości jako koszt uzyskania przychodu.
 • Kiedy odliczyliśmy już wydatek od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oznacza to, że ulga nie przysługuje nam jeżeli mielibyśmy dwa razy odliczyć tę samą kwotę, którą ponieśliśmy w związku z inwestycją, a także kiedy wydane pieniądze pochodziły z dofinansowania, lub po prostu nie my ponieśliśmy koszty.

Dodatkowe korzyści z pompy ciepła

Warto postawić na pompę ciepła nie tylko ze względu na odliczenie od podatku. Za tą inwestycją idzie znacznie więcej korzyści. Największymi zaletami pompy ciepła są:

 • Niskie koszty eksploatacji – Specjaliści szacują, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 średnio wynoszą 1500-2000 zł, podczas gdy instalacja gazowa czyni to za ok. 3000 zł
 • Komfort użytkowaniaPompa ciepła jest prosta w obsłudze i nie potrzeba do jej obsługi wykwalifikowanych ludzi. W połączeniu z fotowoltaiką daje 100% niezależność. Zupełnie inaczej jest np. z piecami grzewczymi. 
 • Ograniczenie emisji CO2 – Pompa jest urządzeniem nieemitującym CO2 do środowiska. Podpinając ją pod panele fotowoltaiczne mamy 100% pewności, że nasz dom jest ekologiczny.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zalet zastosowania pompy ciepła w swoim domu, możesz zajrzeć na naszą zakładkę pompy ciepła, gdzie dowiesz się najważniejszych rzeczy związanych z pompami ciepła. Jeżeli jednak chciałbyś poznać najlepsze rozwiązania skrojone pod Twoje potrzeby, to serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu. Powiemy Ci wszystko co powinieneś wiedzieć o pampach ciepła i przeanalizujemy Twoją sytuację

Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – podsumowanie

Ulga termomodernizacyjna daje inwestorom możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Jeżeli chcesz ją uzyskać, powinieneś być właścicielem budynku, w którym chcesz zainstalować pompę ciepła oraz spełnić wszystkie warunki otrzymania ulgi.

Ulga nie przysługuje nam, jednak jeżeli mielibyśmy dwa razy odliczyć tę samą kwotę, którą ponieśliśmy w związku z inwestycją, a także kiedy wydane pieniądze pochodziły z dofinansowania, lub po prostu nie my ponieśliśmy koszty.

Kwota, którą możemy odliczyć od podatku to ok. 53 tys. zł/osobę i mamy na to 6 lat.

2 thoughts on “Pompa ciepła odliczenie od podatku 2023 – co musisz wiedzieć”

  1. Przy wypełnianiu PIT-a z całego roku, należy poinformować o inwestycji i wysłać do Urzędu Skarbowego. W ten sposób można odliczyć od podatku pompę ciepła i fotowoltaikę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881