Pompa ciepła czy piec gazowy?

Wiadomo jakich cen gazu i prądu możemy spodziewać się w 2023 r. Dzięki temu możemy wyliczyć co będzie tańsze. Na podstawie wyliczeń Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) najkosztowniejsze będzie ogrzewanie piecami elektrycznymi, olejem opałowym oraz propanem-butanem, a najtańsze – pompami ciepła i wysokosprawnymi piecami węglowymi. W sumie tutaj moglibyśmy zakończyć ten artykuł i debatę pompa ciepła czy piec gazowy. Większość inwestorów kieruje się przede wszystkim rachunkami. Zobaczmy jednak co jeszcze stoi po stronie pomp ciepła, a może coś przemawia za piecami gazowymi.

Ceny gazu i węgla

Już w 2021 ceny węgla i gazu szły w górę. Jednak dopiero po wybuchu wojny na Ukrainie ceny tych dwóch surowców wzrosły diametralnie szybko. Różnica była tak gwałtowna, że rządy w całej Europie musiały zorganizować programy pomocowe dla swoich obywateli. Jednym z takich programów jest dodatek węglowy ( 3000 zł ) oraz zamrożenie cen gazu dla części odbiorców na obecnym poziomie. Nie wiemy jednak ile rząd będzie mógł wspierać obywateli ogrzewających dom węglem lub gazem. Dlatego warto przygotować się na rosnące koszty ogrzewania domu.

pompa ciepła czy piec gazowy

Pompa ciepła czy piec gazowy

Rok 2023 wygląda mało zachęcająco dla właścicieli systemów grzewczych opartych o węgiel i gaz. Porównajmy standardowe piece gazowe z pompami ciepła w najważniejszych aspektach dla klientów. Zatem… pompa ciepła czy piec gazowy?

Cena

Koszty samego urządzenia są dość porównywalne przy zakupie obydwu trzeba nastawić się na koszty wysokości kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy zł. Różnica pojawia się jednak w miesięcznych rachunkach.

Według wyliczeń ekspertów koszty związane z pompą ciepła są prawie dwukrotnie mniejsze niż koszty związane z piecem gazowym. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda, kiedy zainstalujemy u nas w domu panele fotowoltaiczne, które zapewnią stały dopływ prądu przez kilkadziesiąt lat.

Miejsce

Decydując się na piec gazowy musimy zastanowić się nad specjalnym miejscem gdzie go umieścimy. Przestrzeń przeznaczona na piec niestety sprawi, że w domu będzie mniej miejsca na pozostałe rzeczy.

Jeżeli chodzi o pompę ciepła możemy zamontować ją zarówno w domu jak i na zewnątrz. Oznacza to, że możemy zaoszczędzić sporą ilość miejsca na rzeczy, które przydadzą się w domu np. szafkę z narzędziami.

Codzienne użytkowanie

W tym aspekcie nie ma większej równicy, oba urządzenia ustawiamy w podobny sposób za pomocą panelu do sterowania temperaturą.

Co ciekawe pompa ciepła może również pełnić rolę klimatyzacji, chociaż nie jest tak efektywna jak właściwa klimatyzacja.

Zanieczyszczenia i środowisko

Piec gazowy nie wytwarza tyle brudu co piec węglowy, jednak mogą powstać niewielkie zanieczyszczenia na ścianach i suficie. Pompa ciepła nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Dodatkowo pompa ciepła jest lepsza dla środowiska naturalnego ponieważ nie wytwarza żadnej emisji CO2, a w połączeniu z fotowoltaiką , możemy być pewni, że budynek będzie ogrzewany w 100% ekologiczny sposób.

Biorąc pod uwagę te 4 aspekty w zastawieniu pompa ciepła czy piec gazowy zdecydowanie wygrywa pompa ciepła. Jest ona tańsza w utrzymaniu, czystsza i lepsza dla środowiska.

pompa ciepła Netsu Olsztyn

Pompa ciepła od SOLIN

Solin dbamy o podnoszenie jakości życia w Waszych domach.  Pomożemy Ci uwolnić się od monotonnego dokładania do pieca, a jednocześnie zwiększymy efektywność systemu ogrzewania.  Wszystko to w zgodzie z ekologią i niskimi rachunkami. Firma Solin jest oficjalnym dystrybutorem pomp ciepła Netsu, czołowej firmy produkującej pompy ciepła do budynków.

Poprowadzimy Cię krok po kroku od pierwszych ustaleń do zakończonej realizacji. Pomagamy przy doborze pompy ciepła, jej zakupie oraz uzyskaniu dofinansowania, instalacji i montażu, a także zapewniamy 24 h monitoring zainstalowanego przez nas sprzętu oraz jego serwis.

Podchodząc do instalacji i montażu pompy ciepła, zawsze dbamy o to, aby zostawić miejsce montażu pomp tak, jak je zastaliśmy przed przyjazdem. Dlatego nie musisz się martwić, że przy montażu coś się zniszczy lub będzie dużo sprzątania. My się wszystkim zajmiemy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881