Podwyżka cen prądu dla mieszkańców bloków, czy jest na nią sposób

Szalejące ceny prądu to problem wielu Polaków w dzisiejszych czasach. Inflacja nas nie rozpieszcza, a wzrost ceny surowców grzewczych również nam nie pomoże. Rząd co prawda gwarantuje brak wzrostów cen mediów i utrzymanie ich w starej cenie. Jednak po pierwsze zastosowano przy tym limity zużycia, a po drugie nie wiadomo na, ile takich działań wystarczy pieniędzy. Podwyżka prądu w blokach pomimo małej przestrzeni wcale nie jest mało realna.

Sekcje

Dwa źródła – podwyżka prądu w blokach

Po pierwsze lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych oraz właściciele mieszkań odczują standardowe wzrosty cen prądu w taryfach G. Jest to ta energia, którą konsumujemy na potrzeby domowych odbiorników takich jak pralki, lodówki, oświetlenie czy sprzęt RTV. Ciężko, aby mieszkańcy bloków przekroczyli tutaj próg wzrostu prądu, choć nie jest to oczywiście niemożliwe.

Drugim źródłem pobierania prądu, który zwiększa szanse przekroczenia progu kupowania energii elektrycznej po starych cenach, jest część wspólna, a to za sprawą przekraczających ludzkie pojęcie wzrostów cen energii na potrzeby części wspólnych nieruchomości. Warto tutaj pamiętać, że prądożernych odbiorników w naszych blokach jest dość dużo i są to między innymi: oświetlenie, monitoring, windy, węzły ciepłownicze, hydrofornie, instalacje wentylacyjne oraz przeciwpożarowe i wiele innych urządzeń, które niestety konsumują kilowatogodziny prądu.

Nie chodzi o to, aby rezygnować z udogodnień, które zapewnia nam cześć wspólna. Problemem jest stawka z kW energii elektrycznej, którą proponuje dostawca. Możliwy jest wzrost cen energii elektrycznej nawet o 400%. Zakładając optymistycznie, że wzrośnie on tylko o 100% to blok, który teraz płaci 15 000 zł rocznie, może w przyszłym roku zapłacić aż 30 000. Oznacza to, że przy 50 mieszkalnym bloku, każde mieszkanie w ciągu roku zapłaci 300 zł więcej za samą część wspólną.

Podwyżka prądu w blokach fotowoltaika w blokach

Podwyżka prądu w blokach – co można zrobić

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zainwestowanie w panele fotowoltaiczne. Konstrukcja bloku oraz nowoczesna technologia, pozwala na zamontowanie paneli słonecznych zarówno na dachu jak i ścianach budynku. Dzięki temu instalacja może w całości pokryć zapotrzebowanie na część wspólną bloku, oraz na pokrycie części rachunków pojedynczych mieszkań.

W rezultacie daje to możliwość uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej i utrzymania stałych cen przez kilkadziesiąt lat oraz nieprzejmowania się podwyżką prądu w blokach

Dofinansowanie na fotowoltaikę w blokach

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie ma takich zasobów pieniężnych, aby samemu opłacić inwestycję, to bez problemu może skorzystać z dofinansowań. W 2023 r. wchodzą w życie nowe dofinansowania skierowane właśnie do współdzieli i wspólnot mieszkaniowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881