Od 2028 roku tylko pompa ciepła? zakaz kotłów gazowych, w nowych budynkach

W Parlamencie Europejskim przeszła nowa dyrektywa. Stanowi ona, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki, budynki na sprzedaż oraz pod wynajem mają być zero emisyjne. Oznacza to w praktyce, że między innymi w Polsce zakażą stawiania budynków ogrzewanych tradycyjnymi metodami grzewczymi. Czy oznacza to, że od 2028 roku tylko pompa ciepła posłuży nam do ogrzewania domu? Niekoniecznie.

Sekcje

Od 2028 roku tylko pompa ciepła – skąd ten pomysł

Unia Europejska dąży do celu, według którego do 2030 roku znacznie zmniejszona powinna zostać emisja gazów cieplarnianych oraz zużycie energii przez sektor budownictwa. Główną zmianą ma być wprowadzenie do powszechnego, a docelowo wyłącznego użytku pomp ciepła.

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że wszystkie nowe budynki od 2028 r. powinny być zeroemisyjne.  W budynkach władzy publicznej, przepisy wchodzą wcześniej, bo już od 2026 r. Oznacza to koniec kotłów na paliwa stałe, a także gaz. 

Przepisy nakazują również, że wszystkie nowe budynki od 2028 r. mają mieć zainstalowaną instalację fotowoltaiczną. Wyjątkiem mają być budynki gdzie instalacja, nie jest możliwa do wykonania. Dla starszych budynków, poddawanych gruntownej modernizacji termin to 2032 r. Zatem czy w 2028 fotowoltaika będzie obowiązkowa? Tak, dla nowych budynków. Czy od 2028 roku tylko pompa ciepła? Nie, możemy też zamontować ogrzewanie elektryczne.

Według nowych przepisów dojdzie do wycofania dofinansowań i wsparć na zakup pieców gazowych. Pieniądze na ten cel będą przekazane na wsparcie zakupu pomp ciepła, a także fotowoltaiki.

pompa ciepła Netsu 
Od 2028 roku tylko pompa ciepła

Jakie są możliwe rozwiązania

Aktualnie możliwe są 3 rozwiązania, które są dostępne po przyjęciu nowej dyrektywy:

 • Po pierwsze wybudowanie się przed 2028 r. jeżeli bardzo nie chcemy mieć zero emisyjnego domu. Rozwiązanie to jest oczywiście w 100% możliwe i do 2028 r. nic się nie zmieni. Problem może być jednak ze sprzedażą domu po 2028 r.. Jeżeli będziemy chcieli sprzedać lub podnajmować nieruchomość po tym terminie, będziemy musieli dodatkowo przeprowadzić modernizację energetyczną naszej nieruchomości
 • Druga opcja to wybudowanie domu zasilanego fotowoltaiką oraz pompą ciepła. W tym wypadku pompa ciepła posłuży do ogrzania naszego domu, a fotowoltaika zapewni nam dostęp do energii elektrycznej, która zasili nieruchomość.
 • Trzecia opcja to zamontowanie ogrzewania elektrycznego i zakup większej ilości paneli fotowoltaicznych, potrzebnych do dostarczenia energii do wszystkich urządzeń + ogrzania domu.

Biorąc pod uwagę usuwanie dofinansowań na piece gazowe i przekierowanie tych środków na fotowoltaikę, a także pompy ciepła, dużo lepiej wyglądają ostatnie dwa rozwiązania. Zapewnią one również brak wątpliwości o przyszłość. Czy powinniśmy się bać zmiany, że od 2028 roku tylko pompa ciepła i fotowoltaika. Naszym zdaniem nie

Od 2028 roku tylko pompa ciepła i fotowoltaika – Korzyści wprowadzonych przepisów

Budynki będą generowały mniejsze koszty, a sama modernizacja będzie mogła być przeprowadzona w dużej mierze z dofinansowania. Poza mniejszymi kosztami właściciele uzyskają również większą niezależność od dostawców energii. Instalacje OZE zapewnią mieszkańcom:

 • Mniejsze rachunki za energię elektryczną, dzięki zamontowaniu fotowoltaiki na swoich budynkach. Fotowoltaika zapewni stałą dostawę energii. Dzięki temu nie musimy martwić się o rosnące rachunki.
 • Budynek będzie można sprzedać za większą sumę pieniędzy. Budynki, które będą lepiej zmodernizowane energetycznie, mają być wyceniane wyżej niż takie same budynki, bez modernizacji.
 • Czystsze powietrze i wsparcie ochrony środowiska.
 • Lepsze wyciszenie. W budynkach zeroemisyjnych stosuje się lepiej szczelne materiały zapewniające mniejszą utratę ciepła i przepuszczające mniej dźwięku.
 • Niezależność energetyczną. Dzięki wprowadzeniu obowiązku modernizacji energetycznej do 2028 r. mieszkańcy staną się niezależni od krajowych dostawców, a państwa będą miały większą możliwość uzależniania się od dostawców energii spoza UE.

Modernizacja starych budynków i budowa nowych w duchu zero emisyjności, jest na tyle opłacalna w perspektywie lat, że inwestorzy decydują się na ten ruch, nie patrząc na nowe dyrektywy. Widzą jak opłacalna, jest modernizacja budynków i chcą z tego korzystać. Trend ten dodatkowo napędzają programy dotacyjne.

Pompy Ciepła Olsztyn
Od 2028 roku tylko pompa ciepła

DLACZEGO POMPA CIEPŁA OD SOLIN

Solin dbamy o podnoszenie jakości życia w Waszych domach.  Pomożemy Ci uwolnić się od monotonnego dokładania do pieca, a jednocześnie zwiększymy efektywność systemu ogrzewania.  Wszystko to w zgodzie z ekologią i niskimi rachunkami. Firma Solin jest oficjalnym dystrybutorem pomp ciepła Netsu, czołowej firmy produkującej pompy ciepła do budynków.

Chcemy pomagać naszym klientom kompleksowo. Co to oznacza? Poprowadzimy Cię krok po kroku od pierwszych ustaleń do zakończonej realizacji. Pomagamy przy doborze pompy ciepła, jej zakupie oraz uzyskaniu dofinansowania, instalacji i montażu, a także zapewniamy 24 h monitoring zainstalowanego przez nas sprzętu oraz jego serwis.

Podchodząc do instalacji i montażu pompy ciepła, zawsze dbamy o to, aby zostawić miejsce montażu pomp tak, jak je zastaliśmy przed przyjazdem. Dlatego nie musisz się martwić, że przy montażu coś się zniszczy lub będzie dużo sprzątania. My się wszystkim zajmiemy. Jeżeli chcesz być zadowolony z inwestycji i realizacji pompy ciepła to zapraszamy do kontaktu.


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881