Niewielkie zainteresowanie programem ,,Moja Elektrownia Wiatrowa,, – tylko 32 wnioski

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, mający na celu wspieranie właścicieli domów jednorodzinnych w inwestowaniu w małe turbiny wiatrowe, spotkał się z bardzo małym zainteresowaniem. Od jego uruchomienia do 11 września 2024 roku złożono jedynie 32 wnioski, z czego jeden został odrzucony. Wypłacono dotychczas 21 dotacji, co oznacza, że liczba składanych wniosków rośnie wyjątkowo wolno – średnio 10 wniosków na miesiąc.

Sekcje

Powolny rozwój programu

Mimo że od startu programu upłynęło już kilka miesięcy, liczba złożonych wniosków pozostaje niewielka. Przyznane dotacje wyniosły do tej pory 545 623 złote, co stanowi zaledwie 0,2% całkowitego budżetu. Średnia kwota dofinansowania na jeden wniosek wynosi 25 982 złote, a łączna moc instalacji wiatrowych objętych wnioskami wynosi 122,72 kW​. Program nie wydaje się zdobywać popularności, a jego rozwój jest znacznie wolniejszy niż inne podobne inicjatywy, takie jak „Mój Prąd”, który skierowany jest na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych.

Prekursorski charakter programu ,,Moja Elektrownia Wiatrowa,,

Jednym z powodów niewielkiego zainteresowania może być nowatorski charakter programu. W przeciwieństwie do fotowoltaiki, która zdobyła dużą popularność, mikroinstalacje wiatrowe w Polsce są stosunkowo mało znane. Zainstalowanie turbiny wiatrowej wymaga także dokładnych badań wietrzności, aby ocenić opłacalność inwestycji. Zgodnie z zaleceniami, przed podjęciem decyzji o montażu należy prowadzić badania przez minimum rok, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłuża czas podjęcia decyzji​.

Co więcej, instalacja turbin wiatrowych może być mniej opłacalna w gęsto zabudowanych obszarach, gdzie występują turbulentne przepływy powietrza, utrudniające efektywną pracę urządzeń. Przeszkody takie jak brak konieczności przedstawienia raportu z badań wietrzności w programie mogą również zniechęcać potencjalnych inwestorów, którzy obawiają się nietrafionych decyzji inwestycyjnych​.

Warunki finansowania i ograniczenia programu ,,Moja Elektrownia Wiatrowa,,

Beneficjenci programu mogą otrzymać do 50% zwrotu kosztów kwalifikowanych. Jednak maksymalna kwota dotacji wynosi 30 tys. złotych na jedną mikroinstalację wiatrową oraz do 17 tys. złotych na magazyn energii. Dofinansowanie na tym poziomie, choć korzystne, może nie być wystarczającą zachętą w porównaniu do ryzyk i kosztów związanych z instalacją małych turbin wiatrowych​.

Duża część złożonych wniosków dotyczy instalacji z magazynami energii. Może być to odpowiedzią na rosnące zainteresowanie optymalizacją zużycia energii w gospodarstwach domowych. Niemniej jednak, nadal wielu inwestorów zastanawia się, czy takie instalacje będą opłacalne na dłuższą metę. Szacuje się, że w niektórych przypadkach zwrot z inwestycji może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. Zwłaszcza jeśli warunki wietrzności w danej lokalizacji okażą się niekorzystne​.

Potrzeba większej edukacji

Niska liczba wniosków może wynikać z niedostatecznej świadomości i wiedzy na temat mikroinstalacji wiatrowych. Wiele osób, które rozważają inwestycje w odnawialne źródła energii, nie posiada odpowiedniej wiedzy, aby ocenić, czy turbina wiatrowa będzie efektywnie działać w ich regionie. Dlatego program wymaga wsparcia w postaci edukacji, by umożliwić przyszłym inwestorom bardziej świadome podejmowanie decyzji.

Fotowoltaika w Polsce lepsza niż wiatraki

W Polsce fotowoltaika okazuje się lepszym rozwiązaniem dla domowych instalacji odnawialnych źródeł energii niż małe elektrownie wiatrowe z kilku kluczowych powodów. Przede wszystkim, Polska ma stosunkowo dobre warunki nasłonecznienia. Szczególnie w miesiącach wiosenno-letnich, co sprawia, że fotowoltaika może być bardziej przewidywalnym źródłem energii. Instalacja paneli słonecznych jest również łatwiejsza i mniej skomplikowana niż budowa i utrzymanie małej turbiny wiatrowej. Turbina wymaga dokładnych badań wietrzności i odpowiednich warunków terenowych​.

Dodatkowo, w przypadku fotowoltaiki, nie ma potrzeby prowadzenia długotrwałych pomiarów wiatru. Stanowi to istotną barierę dla wielu potencjalnych inwestorów w mikroinstalacje wiatrowe. Koszty inwestycyjne i ryzyko złej oceny warunków wiatrowych są wyższe w przypadku turbin. Potencjalne zwroty z inwestycji są mniej pewne, zwłaszcza w gęsto zabudowanych terenach, gdzie przepływ powietrza może być zaburzony​. W efekcie, fotowoltaika jest technologią prostszą, bardziej dostępną i ekonomicznie opłacalną, co wyjaśnia jej większą popularność w Polsce.

Niskie wyniki programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” – Podsumowanie

Wyniki programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” pokazują, że istnieje potencjał na rozwój mikroinstalacji wiatrowych. Wymaga on jednak większego zaangażowania zarówno ze strony rządu, jak i sektora prywatnego. Być może wprowadzenie uproszczeń w procedurach oraz lepsza promocja programu przyniosłaby wzrost liczby złożonych wniosków i szybsze wykorzystanie dostępnych funduszy.

Dlaczego panele fotowoltaiczne od SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie, a także niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Dodatkowo pomożemy Ci również z fotowoltaika odliczenie od podatku 2024

Chcesz sprawnie i bezproblemowo pozyskać dotację na swoją przyszłą inwestycję w odnawialne źródła energii?

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i pomożemy w pozyskaniu dofinansowania na Twoją przyszłą inwestycję.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881