Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę w 2023 roku

Wiele banków ma przygotowane oferty kredytów na fotowoltaikę. Do najbardziej podstawowych zaliczany jest kredyt gotówkowy, który można dysponować w dowolny sposób. Czasami bak przygotowuje warunki skrojone pod potrzeby zakupu tej instalacji. Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę, czy to najlepszy sposób finansowania inwestycji i jakie są inne alternatywy. Tego dowiesz się z tego artykułu.

Ile kosztuje zakup i montaż fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne, pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słońca. Jednak aby to było możliwe, musimy zainwestować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w całą instalację.

Szacuje się, że im większa jest nasza instalacja (im większe jest zapotrzebowanie budynku) tym szybciej następuje zwrot z inwestycji, a także proporcjonalnie wzrasta suma zaoszczędzonych pieniędzy w ciągu 20 lat. np. jeżeli nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi 5kWh możemy w ciągu 20 lat dzięki fotowoltaice zaoszczędzić 90 tys. złotych. Do zamontowania takiej instalacji, potrzebować będziemy jednak zastrzyku gotówki wielkości 25-30 tys. zł.

Jak ponieść te koszty, jeśli nie możemy do tego wykorzystać własnych oszczędności? Jedną z opcji jest wspomożenie się dofinansowaniem, o którym więcej przeczytasz tutaj. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wsparcia się dofinansowaniem, wtedy możemy postawić na wspomożenie się kredytem.

Gotówkowy kredyt na fotowoltaikę

Jednym z popularniejszych kredytów branych na zakup fotowoltaiki jest kredyt gotówkowy. Pozyskane w ten sposób pieniądze od banku możemy wydać na dowolny cel, niekoniecznie na panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to jest niestety mniej kożystne finansowo, ponieważ kredyt zostaje udzielony na gorszych warunkach niż np. kredyt ratalny czy kredyt celowy.

Należy dodatkowo pamiętać, że przed zaciągnięciem kredytu, bank dokładnie sprawdzi waszą zdolność kredytową. Dlatego lepiej wcześniej przygotować wszelkie dokumenty zwiększające waszą wiarygodność w oczach banku.

Celowy kredyt na fotowoltaikę

Na rynku finansowym bez problemu znajdziesz również kredyty celowe, które bank misi przyznać na zakup fotowoltaiki. Taka pożyczka często udzielana jest na preferencyjnych warunkach, dzięki czemu jest nie tylko tańsza niż tradycyjny kredyt gotówkowy, ale też możesz uzyskać dofinansowanie na jej spłatę.

Ratalny kredyt na fotowoltaikę w 2023

W naszej firmie Solin współpracujemy z takimi bankami jak Santander oraz Alior. Dzięki temu od razu na miejscu możemy zaproponować naszym klientom zakup paneli fotowoltaicznych na raty.

Takie rozwiązanie pozwala na rozłożenie kosztów zakupu paneli fotowoltaicznych np. na 60 równych rat opłaconych przez inwestora co miesiąc. Kredyty ratalne, przyznawane są dla inwestorów, którzy mają dobrą historię kredytową w BIK, a także dysponują wysoką zdolnością kredytową. Jeżeli klienta spełnia wymagania, może podpisać umowę z bankiem i wziąć na raty panele fotowoltaiczne. Kredytowane są przy tym montaż i uruchomienie instalacji.

Wady i zalety kredytu na panele fotowoltaiczne

Kredyt tak jak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Do plusów takiego rozwiązania możemy zaliczyć z pewnością:

  • Brak konieczności angażowania własnych oszczędności w inwestycje. Niektóre banki udzielają kredy do 100% wartości instalacji.
  • Niskie raty kredytowania, dzięki możliwości rozłożenia ich nawet na kilkanaście lat.
  • Szybka informacja o decyzji kredytowej.
  • Kredyt na fotowoltaikę jest traktowany przez banki lepiej niż na inne wydatki.
  • Możliwość zakupu paneli pomimo braku oszczędności na koncie.

Wadą kredytów tego rodzaju jest konieczność dokumentowania inwestycji. Wraz z wnioskiem kredytowym i dokumentami dochodowymi do banku trzeba przedłożyć szereg pism i zaświadczeń związanych z wymaganiami technicznymi obowiązującymi przy instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Kredyt oznacza też zawsze koszty, ale akurat w przypadku celowych kredytów mogą być one bardzo niskie.

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć decyzję o wzięciu kredytu. Przeanalizuj czy jesteś przygotowany finansowo na taką decyzję i przeanalizuj wszelkie problemy, które mogą się pojawić w przyszłości.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej lub uzyskać pomoc w uzyskaniu dofinansowania, lub kredytu, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci uzyskać pieniądze na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881