Jak u zyskać dofinansowanie na fotowoltaikę 2023

Ruszyło nowe dofinansowanie na fotowoltaikę 2023 r. Jednym z możliwości dofinansowanie jest już znany od lat program ,Mój Prąd,. Co ciekawe w tym roku program pozwala na wyższe dofinansowanie, niż wynosiło ono do tej pory. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla tych, którzy chcą uniezależnić się energetycznie od dostawców energii oraz pozyskiwać prąd z ekologicznych źródeł. Zobaczcie, na czym możecie jeszcze skorzystać w 2023 r.

Nowa możliwość – dofinansowanie na fotowoltaikę w bloku

Do tej pory można było brać dofinansowanie również na lokale wielorodzinne. Jednak były one oferowane na tych samych zasadach, jakie były dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Teraz, od 1 lutego 2023 rusza nowy program. Za jego pomocą będzie można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę do 50% kosztów inwestycji.

Dodatkowo dofinansowanie obejmie również stare instalacje, jeżeli rozwój instalacji wyniesie co najmniej 25%. Do programu zaliczają się również pompy ciepła, magazyny energii oraz inne urządzenia działające wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej na bloku będzie można pokryć koszty zapotrzebowania w energię elektryczną części wspólnej. Spółdzielnia będzie mogła sprzedawać nadmiar wyprodukowanego prądu a zyskami pokrywać koszty energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania w mieszkaniach.

Głównymi odbiorcami projektu są współdzielenie i wspólnoty mieszkaniowe.

Program mój prąd w 2023

Dofinansowanie na 2023 wciąż będzie obejmować również domy jednorodzinne w programie Mój Prąd 2023. To już kolejna edycja programu, który pomaga Polkom i Polakom uniezależnić się energetycznie od dostawców energii elektrycznej, przenieść się na ekologiczny prąd i zmniejszyć rachunki za energię. Akcja mocno napędziła rozwój odnawialnych źródeł w Polsce. Dofinansowanie na fotowoltaikę Mój Prąd 2023 to już piąta odsłona tego programu. Jakie warunki trzeba spełnić w tym roku i czego można oczekiwać po złożeniu wniosku? Przeczytaj poniżej

dofinansowanie na fotowoltaikę

Warunki i wielkość dofinansowania w programie Mój Prąd na 2023

O dofinansowanie na fotowoltaikę i nie tylko mogę ubiegać się. Domostwa rozliczające się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing oraz dla wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing.

Netbilling to system handlu energią elektryczną. W tym systemie osoba produkująca energię elektryczną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki), oddaje do sieci po określonej przez PSE cenie i kupuje energię, gdy instalacja nie pokrywa aktualnych potrzeb na energię wg stawek swojego sprzedawcy.

O jakie pieniądze można ubiegać się w dofinansowaniu na fotowoltaikę?

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:
    mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
   magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;
   magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;
   systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł

Net- metering

Wnioskodawcy, którzy rozliczają się w systemie net-metering również mogą ubiegać się o ponowne dofinansowanie. Muszą oni jednak przejść na system net billing. Dodatkowo poza rozszerzeniem ilości paneli musi zadeklarować chęć zakupu jednego z trzech urządzeń dodatkowo (magazyn energii, magazyn ciepła, system EMS/ HEMS). Po spełnieniu tych kryteriów mogą oni ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę i pozostałe urządzenia potrzebne do wytwarzania prądu. Jednak na samą instalację fotowoltaiczną mogą uzyskać jedynie 3, a nie 7 tys. zł. Reszta kwot zostaje bez zmian.

Dla Wnioskodawców, którzy złożyli wniosek tylko na mikroinstalacje PV będzie możliwość złożenia uzupełniającego wniosku o dofinansowanie na dodatkowe elementy zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej bez konieczności wycofywania wniosku już złożonego. Zapewni to łatwiejsze ubieganie się o dofinansowanie i zapobiegnie wykonywaniu 2 razy tej samej pracy.

Nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd trwający od dnia 15.04.2022 r.. Został przedłużony do 31.03.2023 r. Zwiększona została też kwota dotacji. 

Decydując się na fotowoltaikę z magazynem energii i HEMS możesz zyskać 26 tys. złotych. Można uzyskać jednak nawet 31 tys., jeżeli we wniosku złożymy dofinansowanie również na pompę ciepła. Kwota ta to suma różnych elementów dofinansowania złożonych z:

  • instalacja PV – do 6000 zł,
  • instalacja PV przy zakupie innych elementów – do 7000 zł,
  • magazyn ciepła – do 5000 zł,
  • magazyn energii elektrycznej – do 16 000 zł,
  • system zarządzania energią HEMS/EMS (pod warunkiem zakupu magazynu ciepła lub energii) – do 3000 zł.

Dodatkowo dofinansowanie na fotowoltaikę i pompę ciepła skierowane jest do gospodarstw rozliczających się w systemie net-billing

Dofinansowanie na fotowoltaikę – ulga termomodernizacyjna

W 2019 r. weszła ulga termomodernizacyjna, na podstawie której inwestor rozliczający się za pomocą podatku dochodowego PIT, może odliczyć sobie od podatku kwotę poniesioną na zrealizowanie termomodernizacji budynku w tym także na fotowoltaikę.

W sumie od podatku można odliczyć aż 53 tys. zł. Jeżeli budynek ma dwóch właścicieli każdy z nich może odliczyć tę kwotę od podatku. Na odliczenie tej kwoty właściciel budynku ma 6 lat.

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm – Energia PLUS

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm było możliwe od kilku lat za pomocą programu Energia PLUS. Na rok 2023 nie podano, żadnych nowych warunków dofinansowania. Nie oznacza to jednak, że takich dofinansowań nie będzie.

Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw  na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

Czy fotowoltaika się opłaca

Aktualnie w 2023 świat mierzy się z rosnącą inflacją oraz rosnącymi cenami prądu, gazu oraz węgla. Sposobem, aby się przed tym bronić, jest fotowoltaika, która zapewni nam przynajmniej 20 lat bez wzrostów rachunków za energię elektryczną, a zaoszczędzone w ten sposób możemy zainwestować w mieszkanie, aby skuteczniej bronić się przed inflacją.

Dodatkowo stawiając na pompę ciepła przy pierwszym wyborze metody ogrzewania domu, możemy praktycznie dwukrotnie zmniejszyć miesięczne rachunki za ogrzewanie domu. Fotowoltaika w 2023 to wciąż najlepsze długoterminowe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych oraz bloków.

Solin – sprawdzona firma z panelami fotowoltaicznymi

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie.

Posiadamy doświadczone i profesjonalnie ekipy monterskie. Dzięki ich pracy masz gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed.

Korzystamy z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy certyfikowane systemy montażowe. Dzięki temu Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się ile zaoszczędzisz współpracując z nimi, przejdź do zakładki z naszym kalkulatorem i wpisz kwotę swoich aktualnych rachunków za energię elektryczną.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881