Jesteś w trakcie budowania domu i chciałeś przeanalizować możliwe rozwiązania na rynku grzewczym? Dobrze trafiłeś. Pompa ciepła to najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie do ogrzewania domu w 2023 r. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego jak działa pompa ciepła, a także przeczytasz, dlaczego warto na nią postawić.

Sekcje

Do czego służy pompa ciepła

Ze względu na swoje liczne zalety, powietrzne pompy ciepła są coraz powszechniej wykorzystywane do centralnego ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody. Dotyczy to zarówno nowo budowanych budynków, jak i starszych, które poddawane są dociepleniu.

Pompa ciepła wytwarza obieg pomiędzy różnymi obszarami o innej temperaturze. Dzięki takiemu działaniu pobiera ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą je do domowej instalacji grzewczej. Taką instalacją grzewczą są np. grzejniki, a także instalacja podłogowa.

Popularność pompy grzewczej rośnie głównie ze względu na jej wydajność oraz walory środowiskowe. Wielu ekspertów taki sposób ogrzewania obiektów uważa za najlepszy spośród dostępnych już dziś na rynku.

Jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła? Pompy ciepła przenosi energię z otoczenia (tzw. dolne źródło ciepła) do budynku, tak aby mogła ona efektywnie zasilać jego system grzewczy (tzw. górne źródło ciepła). Zarówno po stronie ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Na samym początku pracy pompy ciepła, odbiera, a także przekazuje energię z otoczenia. Jeżeli proces odbywa się to z gruntu, to wykorzystywany jest roztwór glikolu. W przypadku powietrza energia otoczenia zostaje przekazana bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego. Za pomocą odebranego ciepła, następuje odparowanie czynnika roboczego w urządzeniu zwanym parownikiem. Następnie, pary czynnika roboczego trafiają na zasilaną energią elektryczną sprężarkę. Następuje podniesienie ich temperatury, a następnie oddanie ciepła skraplaczu, z którego podawane jest ciepło do obiegu grzewczego budynku. Podczas tego procesu dochodzi do skroplenia par czynnika roboczego (przyjmują one postać ciekłą pod wysokim ciśnieniem) i końcowo obniżają jego ciśnienie i dochodzi do zamknięcia cyklu.

Mówiąc prościej…

Pompy ciepła to innowacyjna forma ogrzewania domu, wykorzystująca w ok. 75% energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a w pozostałych 25% z zasilania energią. Z tego względu jest bardzo korzystnym rozwiązaniem przyczyniającym się do obniżenia wydatków ponoszonych przy ogrzewaniu i chłodzeniu budynku, czy przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła są także bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. W porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych nie stanowią zagrożenia pożarowego, ani nie niosą ryzyka wybuchu lub ulatniania się gazu.

W przeciągu roku pompa ciepła faktycznie zapewnia pełen komfort użytkowania. Dzięki swojej automatyce utrzymuje dogodną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, którą dodatkowo w każdej chwili możemy zmienić za pomocą sterownika.

Teraz już wiesz, jak działa pompa ciepła.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Polskie gospodarstwa coraz częściej decydują się na instalacje pompy ciepła, również ze względów dofinansowania. W Polsce znajdziemy wiele programów dofinansowania obejmujących montaż oraz zakup pompy ciepła do gospodarstw domowych, ale również dla firm. Więcej na temat dostępnych dofinansowań dowiesz się od naszych specjalistów. Zadzwoń do nas a wszystko Ci opowiemy, oraz doradzimy najlepsze rozwiązania dostępne aktualnie na rynku pomp ciepła.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881