jak czyścić panele fotowoltaiczne, aby dłużej działały

Zalety posiadania własnych paneli słonecznych, takie jak: niezależność od dostawców energii elektrycznej, oszczędność na rachunkach prądy, a także czynniki ekologiczne fotowoltaiki, sprawiają, że zainteresowanie tym rozwiązaniem nie maleje. Pomimo dofinansowań kupno i montaż paneli słonecznych wciąż nie są tanią inwestycją. Dlatego aby uniknąć kolejnych wydatków związanych z naprawą lub wymianą paneli warto o nie zadbać. Pomocne w tym napewno okaże się regularne czyszczenie paneli. Dlatego w tym artykule powiemy Ci jak czyścić panele fotowoltaiczne. Zapraszamy!

Sekcje

Jak czyścić panele fotowoltaiczne

Czyszczenie paneli nie jest trudne, dlatego można robić to samemu. Jednak konieczne jest stosowanie do tego odpowiednich środków i zachowanie szczególnej ostrożności, jeśli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu.

Czym myć fotowoltaikę
  • środkami polecanymi przez producenta,
  • wodą o miękkim odczynie,
  • łagodnym roztworem wody z octem przy użyciu delikatnej szczotki lub gąbki, np. wykonanej z nylonu.
Czym nie należy myć paneli fotowoltaicznych
  • myjką ciśnieniową – woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić połącznia instalacji fotowoltaicznej
  • wodą o twardym odczynie – wysoki poziom twardości wody może powodować osadzanie się kamienia na powierzchni paneli,
  • silnymi detergentami – mogą one spowodować uszkodzenia na powierzchni panelu

Jak czyścić panele fotowoltaiczne, jeżeli nie chcemy robić tego samemu? Możemy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która posiada odpowiedni sprzęt i wie, jak postępować z powierzchnią paneli.

Dlaczego warto czyścić fotowoltaikę

Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi dzięki zamianie energii słonecznej na energię elektryczną w ogniwach fotowoltaicznych. Ogniwa znajdują się oczywiście w panelach fotowoltaicznych fotowoltaika ). Nowoczesne panele, które oferujemy Tobie są bardzo wydajne, a także gwarancja ich niezawodnej pracy sięga nawet 30 lat zapewniając korzyści zarówno dla portfela użytkownika jak i środowiska. Aby jednak cieszyć się 100% potencjałem naszych paneli, należy zadbać o ich stan.

Każde regularnie używane urządzenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To samo dotyczy fotowoltaiki. Nagromadzone zanieczyszczenia zmniejszają jej wydajność nawet o 10-15%. Dodatkowo, jeśli nie będziemy regularnie czyścić paneli słonecznych, wzrasta prawdopodobieństwo że dojdzie do uszkodzeń różnych ważnych elementów. Bez właściwej pielęgnacji elektrowni przydomowej narażamy się na dodatkowe koszty związane z naprawą paneli, a także jej wymianą

Fotowoltaikę najczęściej należy czyścić z kurzu, liści, pyłków, piasku i nieczystości pochodzenie zwierzęcego. Na spadek wydajności paneli słonecznych wpływa także zalegający na nich śnieg oraz lód zimą.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne – jak często

Jeżeli martwisz się tym, że nie masz czasu regularnie myć swoich paneli to spokojnie. Nie musisz robić tego często. Wystarczy że raz na pół roku wyczyścisz swoje panele z zebranego brudu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko częstszych napraw, a także dostarczysz do swojego gospodarstwa więcej prądu.

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone i profesjonalnie ekipy monterskie. Dzięki ich pracy masz gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed.

Korzystamy z najnowocześniejszych inwerterów. Dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy certyfikowane systemy montażowe. Dzięki temu Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881