Pompy ciepła to automatyczne, ekologiczne i wysoce efektywne urządzenia, które mogą skutecznie ogrzewać oraz chłodzić budynek, wykorzystując w 75-80% darmowe, odnawialne źródła energii. Pozostałe 20-25% energii pozyskiwanej jest z prądu wykorzystywanego przez sprężarkę. Oznacza to, że urządzenie może pozyskać dla nas kilkakrotnie więcej energii, niż samo zużywa. Jak przekłada się to na całkowite roczne zużycie energii elektrycznej? Ile prądu zużywa pompa ciepła? Przeczytaj artykuł i przekonaj się sam.
Sekcje
Co wpływa na ilość zużycia prądu – Ile prądu zużywa pompa ciepła
Pytanie o to, ile prądu zużywa pompa ciepła, jest podobne do pytania o to, ile paliwa spala samochód. Mimo że można obliczyć pewną średnią dla konkretnych modeli, nigdy nie będzie to stała wartość. Spalanie w aucie zależy od wielu czynników, takich jak pojemność silnika, styl jazdy, warunki drogowe, rodzaj, a także jakość paliwa, stan techniczny pojazdu oraz użytkowanie dodatkowych funkcji, na przykład klimatyzacji. Analogiczna sytuacja dotyczy poboru energii elektrycznej przez pompę ciepła.
Ilość prądu, jaką pobiera pompa ciepła, zależy od różnorodnych czynników, o których będziemy mówić za chwilę. Szacuje się, że typowa rodzina mieszkająca w domu zbudowanym zgodnie z obowiązującymi, współczesnymi standardami w sezonie grzewczym zużywa rocznie od 2 000 do 3 000 kWh energii na każde 100 m2 powierzchni. Do tej wartości zwykle dodaje się od 500 do 1 000 kWh potrzebnych na podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Niemniej jednak są to jedynie umowne średnie, podobnie jak parametry dotyczące spalania paliwa w samochodach.
Aby dowiedzieć się, ile prądu zużyje pompa ciepła w Twoim domu, musisz określić dwa kluczowe parametry. Pierwszym z nich jest roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz efektywność samej pompy ciepła.
Ile ciepła potrzebuje Twój dom
Precyzyjne określenie rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło to złożone, a także wieloetapowe zadanie, które najlepiej powierzyć specjaliście. Wartość ta jest zawarta w charakterystyce energetycznej budynku. Jeśli nie masz takiego certyfikatu, warto go uzyskać lub skonsultować się z ekspertem, który pomoże ustalić ten istotny parametr.
Określenie rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło jest kluczowe podczas doboru pompy ciepła. Pomaga to uniknąć zarówno niedoszacowania (kiedy urządzenie ma za małą moc, by skutecznie ogrzewać pomieszczenia i wodę), jak i przewymiarowania (kiedy moc pompy przekracza rzeczywiste zapotrzebowanie). Poziom zapotrzebowania na ciepło zależy od wielu czynników. Jednymi z nich jest powierzchnia użytkowa, lokalizacja, standard wykonania (izolacja, straty ciepła, materiały budowlane itp.), oraz indywidualne preferencje użytkowników. Często zdarza się, że zużycie prądu przez pompę ciepła może być wyższe w mniejszym, ale starszym, a także gorzej izolowanym domu, niż w nowoczesnym obiekcie o większej powierzchni.
Przykład: W dwóch domach planowana jest instalacja pompy ciepła. Pierwszy to dom energooszczędny (60 kWh/m2/rok) o pow. 200 m2 zamieszkany przez 4-osobową rodzinę (zużycie c.w.u. 60 l / os. / doba). Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną tego budynku wynosi 15 000 kWh. Drugi to dom dobrze izolowany (standard wykonania 100 kWh/m2/rok) o pow. 150 m2, również zamieszkały przez 4-osobową rodzinę (zużycie c.w.u. 50 l / os. / doba). Zapotrzebowanie roczne na ciepło tego obiektu to 18 000 kWh.
Ile prądu zużywa pompa ciepła
Jak obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła? To pytanie jest kluczowe dla osób planujących instalację tego rodzaju urządzenia w swoim domu. Na szczęście, odpowiedź na nie jest stosunkowo prosta, o ile dysponujemy dwoma kluczowymi informacjami: rocznym zapotrzebowaniem budynku na ciepło oraz efektywnością SCOP pompy ciepła. Wykorzystując te dane, możemy łatwo obliczyć, ile prądu będzie zużywać nasza pompa ciepła, stosując następujący wzór:
zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie budynku na ciepło / efektywność SCOP.
Dla lepszego zrozumienia tego procesu, przyjrzyjmy się przykładowym domom, o których wspomniano wcześniej. Zakładając, że w obu przypadkach zainstalowano identyczne urządzenia: pompy ciepła solanka/woda o efektywności SCOP ( czyli sezonowy (średnioroczny) współczynnik efektywności pompy) wynoszącej 4,2. Obliczamy zużycie energii elektrycznej dla każdego z domów:
Dom nr 1 – 15 000 kWh / 4,2 = 3 571 kWh. Dom nr 2 – 18 000 kWh / 4,2 = 4 285 kWh.
Dzięki tym obliczeniom możemy uzyskać orientacyjną wartość zużycia prądu przez pompy ciepła w poszczególnych domach, co pozwoli nam lepiej planować koszty związane z eksploatacją tych urządzeń.
Ile prądu zużywa pompa ciepła – Podsumowanie
Decydującymi czynnikami wpływającymi na zużycie prądu przez pompę ciepła są zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz współczynnik SCOP/SFL. Im mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło, a im wyższa efektywność, tym mniej energii elektrycznej zużyje urządzenie. Pompy pracujące w optymalnych warunkach osiągają maksymalną wydajność na poziomie SCOP 5. Jest to wystarczające dla skutecznego i ekonomicznego ogrzewania/chłodzenia większości budynków.
Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach nawet tak wysoka moc może okazać się niewystarczająca lub nieefektywna. Warunkowane są one takimi czynnikami jak niewłaściwe dopasowanie mocy do potrzeb budynku, słaba izolacja termiczna, ekstremalne warunki zewnętrzne, czy niewłaściwa instalacja lub konserwacja urządzenia.
Jeżeli interesuje nas dokładna analiza i audyt korzyści wynikających z zamontowania pompy ciepła. Warto skorzystać z porady profesjonalnych doradców ds. pompy ciepła, a także odnawialnych źródeł energii tj. SOLIN.
DLACZEGO POMPA CIEPŁA OD SOLIN
W Solin dbamy o podnoszenie jakości życia w Waszych domach. Pomożemy Ci uwolnić się od monotonnego dokładania do pieca, a jednocześnie zwiększymy efektywność systemu ogrzewania. Wszystko to w zgodzie z ekologią, a także niskimi rachunkami. Firma Solin jest oficjalnym dystrybutorem pomp ciepła Netsu, czołowej firmy produkującej pompy ciepła do budynków.
Chcemy pomagać naszym klientom kompleksowo. Co to oznacza? Poprowadzimy Cię krok po kroku od pierwszych ustaleń do zakończonej realizacji. Pomagamy przy doborze pompy ciepła, jej zakupie oraz uzyskaniu dofinansowania, instalacji, a także montażu. Zapewniamy 24 h monitoring zainstalowanego przez nas sprzętu oraz jego serwis.
Podchodząc do instalacji i montażu pompy ciepła. Zawsze dbamy o to, aby zostawić miejsce montażu pomp tak, jak je zastaliśmy przed przyjazdem. Dlatego nie musisz się martwić, że przy montażu coś się zniszczy lub będzie dużo sprzątania. My się wszystkim zajmiemy. Jeżeli chcesz być zadowolony z inwestycji, a także realizacji pompy ciepła, to zapraszamy do kontaktu.