Ile kosztuje fotowoltaika w polsce w 2023

Chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne dla swojego domu, firmy, a może planujesz inwestycję w farmę fotowoltaiczną i zastanawiasz się, ile kosztuje fotowoltaika w 2023 r.? Z tego artykułu dowiesz się, nie tylko ile będzie trzeba zapłacić za panele fotowoltaiczne, ale również jak zaoszczędzić na inwestycji w fotowoltaikę. Zapraszamy!

Sekcje

Ile kosztuje fotowoltaika w 2023r.

Choć fotowoltaika przynosi wiele nie tylko finansowych korzyści, Polacy w głównej mierze postrzegają ją jako inwestycję. A to oznacza, że spodziewają się zdobyć oszczędności i szybki zwrot kosztów poniesionych na inwestycję. Z badania „Polacy i fotowoltaika” przeprowadzonego w 2021 roku przez Quantify wynika, że dla ok. 60% Polaków najważniejsza jest cena paneli fotowoltaicznych. Zatem ile kosztuje fotowoltaika w 2023 roku? Sprawdź, jaki będzie szacowany koszt paneli fotowoltaicznych w 2023 roku!

W 2023 roku średnia cena fotowoltaiki wynosi od ok. 27.000 do 46.000 zł brutto. Dotyczy ona systemu PV o mocy ok. 8 kW, jak wynika m.in. z danych Agencji Rynku Energii oraz danych serwisu enerad.pl, taka jest właśnie średnia moc instalacji fotowoltaicznej w Polsce. Należy jednak podkreślić, że wycena zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej to bardzo indywidualna sprawa i zawsze zależy od sytuacji, w jakiej jest inwestor.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz rynkowych, w 2023 roku cena fotowoltaiki dla gospodarstw domowych i małych firm (o mocy do 10 kW) w przeliczeniu na 1 kW wynosi średnio od 3250 zł do 8000 zł brutto.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że wraz ze wzrostem mocy całego systemu fotowoltaicznego, jednostkowa cena za 1 kW fotowoltaiki maleje.

Czy fotowoltaika się opłaca

Na rynku energii elektrycznej z różnych przyczyn geopolitycznych dochodzi do wzrostu rachunków za pozyskiwanie prądu. Rosnące rachunki to nie lada wyzwanie dla wielu gospodarstw domowych. Fotowoltaika dzięki jednorazowej inwestycji skutecznie zabezpieczy Cię przed wzrostem rachunków za energię elektryczną, uniezależniając Cię na nawet ponad 20 lat przed wzrostem rachunków.

Dodatkowo w Polsce w kwietniu inflacja wyniosła ponad 15%. Oznacza to, że ceny są o 15% wyższe niż rok temu o tej samej porze roku. Pomimo działań polityków inflacja prędzej czy później będzie miła wpływ na ceny energii elektrycznej w Polsce, a inflacja tylko przyspieszy okres, po którym fotowoltaika zacznie na siebie zarabiać. Najczęściej cała inwestycja zwraca się po ok. 8-9 latach od zakupu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym dlaczego fotowoltaika się opłaca. Zapraszamy Cię do artykułu, w którym skupiamy się głównie na tym aspekcie. TUTAJ

Jak zmniejszyć koszty inwestycji fotowoltaikę?

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna, o której mowa, przysługuje posiadaczom domów jednorodzinnych, którzy ocieplili budynek, wymienili piec, wymienili okna, zamontowali fotowoltaikę, a także pompę ciepła. Od podstawy opodatkowania można odjąć nawet 53 tys. zł. W przypadku małżonków ulga podwaja się nawet do 106 tys. zł.

Koszty poniesione przy zakupie i montażu fotowoltaiki oraz pompy ciepła mogą być odliczone od podatku przez:

  • Podatników płacących podatek liniowy według stawki liniowej 19 proc.
  • podatników rozliczających się na zasadach ogólnych (składający PIT-36 lub PIT-37)
  • podatników na ryczałcie

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, instalacja musi być zainstalowana w Twoim domu jednorodzinnym, który jest Twoim miejscem zamieszkania. Po drugie, instalacja musi być zgodna z wymogami technicznymi i spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Trzecim warunkiem, jest konieczność posiadania faktury lub rachunku potwierdzającego wydatki związane z instalacją.

Więcej na temat ulgi dowiesz się z TUTAJ

Dofinansowania Mój Prąd 5.0 i nie tylko

Nowe dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii ruszą jeszcze w kwietniu 2023 roku! Jednym z najważniejszych pytań, które nurtują potencjalnych beneficjentów programu Mój Prąd 5.0, jest wysokość dostępnych dopłat. Mamy dobrą wiadomość – maksymalna kwota dofinansowania ma wzrosnąć aż do 58 000. zł.

To niemal dwukrotnie więcej niż w ramach poprzedniej edycji programu Mój Prąd 4.0. Wtedy maksymalnie można było otrzymać 31 tys. zł.

Program przeznaczony jest dla osób fizycznych, które produkują energię elektryczną na własne potrzeby. O dopłatę z programu Mój Prąd 5.0 będą mogli ubiegać się prosumenci, rozliczający się w net-billingu. Oczywiście osoby rozliczające się w starym systemie, mogą otrzymać wsparcie, zmieniając system opustów na net-billing. Tak samo było przy czwartej edycji programu.

Więcej na temat dofinansowania Mój Prąd 5.0 dowiesz się tutaj, a jeżeli chcesz poznać całą listę dofinansowań zapraszamy Cię do do przeczytania wpisu: DOFINANSOWANIE DO FOTOWOLTAIKI 2023 – LISTA

DLACZEGO PANELE FOTOWOLTAICZNE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Ile kosztuje fotowoltaika w 2023r. Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika w 2023 r. musimy pamiętać, że jest to bardzo indywidualna spraw i ceny mogą się różnić między sobą. Może się okazać, że fotowoltaika będzie u nas o kilka tysięcy droższa niż np. u sąsiada. W 2023 roku średnia cena fotowoltaiki wynosi od ok. 27.000 do 46.000 zł brutto. Jeżeli chciałbyś poznać dokładną wycenę oraz opłacalność fotowoltaika w Twoim przypadku. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Możesz skorzystać też z porównywarki fotowoltaiki takiej jak ta Porównywarka Fotowoltaiki


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881