Fotowoltaika na gruncie przy domu i nie tylko

Być może złożyło się tak, że bardzo chciałbyś dostarczać prąd do swojego domu poprzez panele fotowoltaiczne. Niestety z jakiegoś powodu nie możesz zainstalować ich na dachu. Może być to spowodowane nieprzystosowaniem dachówki do montażu paneli fotowoltaicznych, złym kontem nachylenia dachu lub innymi czynnikami. W takim wypadku fotowoltaika na gruncie może okazać się świetną alternatywą.

Sekcje

Inwestycja ta wiąże się z dodatkowym kosztem stelażu, jednak wciąż jest to bardzo opłacalna inwestycja.

Kiedy fotowoltaika na gruncie to dobre rozwiązanie

Przeanalizujmy na początku, w jakich przypadkach warto pomyśleć o zamontowaniu fotowoltaiki na gruncie obok budynku. Powodów może być oczywiście więcej niż wymienione poniżej, my jednak zdecydowaliśmy przedstawić te najpopularniejsze.

  • Posiadanie większej ilości przestrzeni. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią na działce, a także chcemy uzyskać samodzielność energetyczną, fotowoltaika zamontowana do ziemi będzie świetnym rozwiązaniem. Dysponując dużą przestrzenią, można stworzyć efektywną farmę solarną, która będzie zasilała całe gospodarstwo. Stelaż naziemny to dodatkowa inwestycja, jednak zwróci się on bardzo szybko, a całość przyniesie ogromne oszczędności. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla większych gospodarstw domowych, obiektów przemysłowych, magazynowych i komercyjnych.
  • Brak możliwości montażu paneli na dachu. Jeżeli jedyne rozwiązanie to zamontowanie paneli po stronie północnej, a także kiedy dach nie spełnia wymogów umożliwiających konstrukcję standardową.  Wtedy jedyną możliwością, która się opłaca jest fotowoltaika na gruncie.
  • Odpowiednie podłoże – stelaż pod moduły PV musi być osadzony na stabilnym gruncie.
  • Bliskość do sieci średniego napięcia i brak konfliktów technicznych z przeprowadzeniem podłączenia do falownika w nieruchomości, domku gospodarczym, garażu.  
  • Ekspozycja terenu: Przy zdecydowaniu się na instalację na gruncie ważne jest, aby sprawdzić, czy ekspozycja jest korzystna dla instalacji (najlepiej południowa).
fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie wady i zalety

Przyjrzyjmy się teraz wadom i zaletom zastosowania fotowoltaiki na gruncie.

Zalety
  • Wygodna konserwacja, wszystkie zabiegi, czyszczenie oraz naprawa paneli fotowoltaicznych będzie prostsza i łatwiejsza.
  • Możliwość zagospodarowania, przestrzeni wokół. Posiadając dużą przestrzeń wokół budynku, czasami możemy mieć problem, aby właściwie ją zagospodarować. Fotowoltaika na gruncie skutecznie rozwiązuje ten problem i dodatkowo zapewnia korzyści finansowe płynące z tego rozwiązania.
  • Ustawienie pod najlepszym kontem. Dzięki większej swobodzie ustawienia paneli fotowoltaicznych, można ustawić je pod najlepszym kontem do promieni słonecznych, uzyskując dzięki temu najszybszy możliwy zwrot z inwestycji.
  • Możliwa, większa instalacja. Jest to punkt bardziej dla budynków przemysłowych niż do domów jedno rodzinnych. Mimo to budując farmę fotowoltaiczną, na pewno nie wystarczy nam powierzchnia dachu. Na gruncie taka inwestycja ma zdecydowanie więcej zalet.
  • Wydajniejsze chłodzenie – konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych zapewnia efektywniejsze chłodzenie całej instalacji za sprawą lepszego cyrkulacji powietrza z obydwu stron ogniw. To dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzewaniem się paneli PV.
Wady

Niestety wszystkie rozwiązania mają również swoje wady. Tak też jest w tym przypadku. Fotowoltaika na gruncie wiąże się z następującymi wadami:

  • Wyższy koszt inwestycji. Fotowoltaika na gruncie montowana jest na specjalnym stelażu, który trzeba dodatkowo zakupić. Na szczęście dzięki lepszemu ustawieniu paneli fotowoltaicznych różnica ta szybko się zwraca.
  • Miejsce zajmowane przez fotowoltaikę jest dość spore. Decydując się na to rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli mniej miejsca na inne elementy wyposażenia działki lub ogrodu.
  • Łatwiej zniszczyć i ukraść. Jest to najmniej prawdopodobna sytuacja. Bawiąc się jednak w piłkę w ogródku, warto wziąć ją pod uwagę.

Czy jest potrzebne zezwolenie?

Zgodnie z obowiązującym prawem zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych na ziemi i na dachu nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. Jednak istnieje kilka wyjątków od tej zasady. Przede wszystkim ustawodawca precyzuje cezurę energetyczną. Jeśli panel fotowoltaiczny przekracza mocą elektryczną 50 kW, jego montaż wymagać będzie pozwolenia na budowę.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Montaż fotowoltaiki na ziemi przebiega tak samo jak jej montaż na dachach budynków. Jest tylko jedna rzecz, która różni te dwa miejsca. W przypadku fotowoltaiki na gruncie musimy wcześniej przymocować do ziemi stelaże, na których będą zamieszczone panele. Stelaż konstrukcyjny do paneli najczęściej wykonany jest z najwyższej jakości stali ocynkowanej i/lub aluminium.

Dzięki materiałowi, z jakiego jest wykonany stelaż, jest on całkowicie odporny na działania atmosferyczne w tym korozję. Cały proces montażu przebiega bez pomocy inwestora. Jedynym wyjątkiem jest wskazanie miejsca do zamontowania fotowoltaiki na gruncie oraz przygotowanie terenu (wycięcie drzewa zasłaniającego światło słoneczne itp.).

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

  • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
  • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
  • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
  • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
  • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Fotowoltaika jest oczywiście w pełni zautomatyzowana. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

DLACZEGO PANELE na gruncie OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881