fotowoltaika na gruncie Czy fotowoltaika się opłaca

Fotowoltaika na gruncie przy domu i nie tylkoWpis przeczytasz w 5 min

Być może złożyło się tak, że bardzo chciałbyś dostarczać prąd do swojego domu poprzez panele fotowoltaiczne. Niestety z jakiegoś powodu nie możesz zainstalować ich na dachu. Może być to spowodowane nieprzystosowaniem dachówki do montażu paneli fotowoltaicznych, złym kontem nachylenia dachu lub innymi czynnikami. W takim wypadku fotowoltaika na gruncie może okazać się świetną alternatywą.

Inwestycja ta wiąże się z dodatkowym kosztem stelażu, jednak wciąż jest to bardzo opłacalna inwestycja.

Kiedy fotowoltaika na gruncie to dobre rozwiązanie

Przeanalizujmy na początku, w jakich przypadkach warto pomyśleć o zamontowaniu fotowoltaiki na gruncie obok budynku. Powodów może być oczywiście więcej niż wymienione poniżej, my jednak zdecydowaliśmy przedstawić te najpopularniejsze.

 • Posiadanie większej ilości przestrzeni. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią na działce, a także chcemy uzyskać samodzielność energetyczną, fotowoltaika zamontowana do ziemi będzie świetnym rozwiązaniem. Dysponując dużą przestrzenią, można stworzyć efektywną farmę solarną, która będzie zasilała całe gospodarstwo. Stelaż naziemny to dodatkowa inwestycja, jednak zwróci się on bardzo szybko, a całość przyniesie ogromne oszczędności. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla większych gospodarstw domowych, obiektów przemysłowych, magazynowych i komercyjnych.
 • Brak możliwości montażu paneli na dachu. Jeżeli jedyne rozwiązanie to zamontowanie paneli po stronie północnej, a także kiedy dach nie spełnia wymogów umożliwiających konstrukcję standardową.  Wtedy jedyną możliwością, która się opłaca jest fotowoltaika na gruncie.
 • Odpowiednie podłoże – stelaż pod moduły PV musi być osadzony na stabilnym gruncie.
 • Bliskość do sieci średniego napięcia i brak konfliktów technicznych z przeprowadzeniem podłączenia do falownika w nieruchomości, domku gospodarczym, garażu.  
 • Ekspozycja terenu: Przy zdecydowaniu się na instalację na gruncie ważne jest, aby sprawdzić, czy ekspozycja jest korzystna dla instalacji (najlepiej południowa).
fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie wady i zalety

Przyjrzyjmy się teraz wadom i zaletom zastosowania fotowoltaiki na gruncie.

Zalety
 • Wygodna konserwacja, wszystkie zabiegi, czyszczenie oraz naprawa paneli fotowoltaicznych będzie prostsza i łatwiejsza.
 • Możliwość zagospodarowania, przestrzeni wokół. Posiadając dużą przestrzeń wokół budynku, czasami możemy mieć problem, aby właściwie ją zagospodarować. Fotowoltaika na gruncie skutecznie rozwiązuje ten problem i dodatkowo zapewnia korzyści finansowe płynące z tego rozwiązania.
 • Ustawienie pod najlepszym kontem. Dzięki większej swobodzie ustawienia paneli fotowoltaicznych, można ustawić je pod najlepszym kontem do promieni słonecznych, uzyskując dzięki temu najszybszy możliwy zwrot z inwestycji.
 • Możliwa, większa instalacja. Jest to punkt bardziej dla budynków przemysłowych niż do domów jedno rodzinnych. Mimo to budując farmę fotowoltaiczną, na pewno nie wystarczy nam powierzchnia dachu. Na gruncie taka inwestycja ma zdecydowanie więcej zalet.
 • Wydajniejsze chłodzenie – konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych zapewnia efektywniejsze chłodzenie całej instalacji za sprawą lepszego cyrkulacji powietrza z obydwu stron ogniw. To dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzewaniem się paneli PV.
Wady

Niestety wszystkie rozwiązania mają również swoje wady. Tak też jest w tym przypadku. Fotowoltaika na gruncie wiąże się z następującymi wadami:

 • Wyższy koszt inwestycji. Fotowoltaika na gruncie montowana jest na specjalnym stelażu, który trzeba dodatkowo zakupić. Na szczęście dzięki lepszemu ustawieniu paneli fotowoltaicznych różnica ta szybko się zwraca.
 • Miejsce zajmowane przez fotowoltaikę jest dość spore. Decydując się na to rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli mniej miejsca na inne elementy wyposażenia działki lub ogrodu.
 • Łatwiej zniszczyć i ukraść. Jest to najmniej prawdopodobna sytuacja. Bawiąc się jednak w piłkę w ogródku, warto wziąć ją pod uwagę.

Czy jest potrzebne zezwolenie?

Zgodnie z obowiązującym prawem zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych na ziemi i na dachu nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. Jednak istnieje kilka wyjątków od tej zasady. Przede wszystkim ustawodawca precyzuje cezurę energetyczną. Jeśli panel fotowoltaiczny przekracza mocą elektryczną 50 kW, jego montaż wymagać będzie pozwolenia na budowę.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Montaż fotowoltaiki na ziemi przebiega tak samo jak jej montaż na dachach budynków. Jest tylko jedna rzecz, która różni te dwa miejsca. W przypadku fotowoltaiki na gruncie musimy wcześniej przymocować do ziemi stelaże, na których będą zamieszczone panele. Stelaż konstrukcyjny do paneli najczęściej wykonany jest z najwyższej jakości stali ocynkowanej i/lub aluminium.

Dzięki materiałowi, z jakiego jest wykonany stelaż, jest on całkowicie odporny na działania atmosferyczne w tym korozję. Cały proces montażu przebiega bez pomocy inwestora. Jedynym wyjątkiem jest wskazanie miejsca do zamontowania fotowoltaiki na gruncie oraz przygotowanie terenu (wycięcie drzewa zasłaniającego światło słoneczne itp.).

DLACZEGO PANELE na gruncie OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *