Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – co się bardziej opłaca?

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. W zależności od potrzeb i warunków panele fotowoltaiczne mogą być instalowane na gruncie lub na dachu budynku. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego warto je porównać, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego przypadku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co będzie lepsze dla Ciebie, fotowoltaika na gruncie czy na dachu, to zapraszamy do przeczytania wpisu.

Fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie jest bardziej elastyczna i umożliwia swobodne dobieranie parametrów systemu. Panele można ustawić pod optymalnym kątem nachylenia i w stronę najkorzystniejszego punktu świata w celu maksymalizacji ilości pozyskiwanego promieniowania słonecznego.

Dodatkowo, na gruntowej instalacji można zastosować większe panele, co przekłada się na wyższą wydajność. Jednakże instalacja na gruncie może wymagać większej powierzchni i kosztów związanych z przygotowaniem terenu oraz budową konstrukcji nośnej.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne na gruncie wymaga dodatkowego zakupu konstrukcji, przez co będziemy musieli finalnie zapłacić więcej, ale zrekompensuje to nam lepsze nasłonecznienie i większa produkcja energii pochodząca od słońca. Dodatkowo panele postawione na gruncie łatwiej czyścić, dzięki czemu uzyskujemy jeszcze więcej energii elektrycznej.

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu

Fotowoltaika na dachu

Jeżeli nie mamy jednak dużo wolnego miejsca w ogrodzie z pewnością lepiej zamontować panele na dachu. Fotowoltaika na dachu jest bardziej praktyczna i ekonomiczna dla mniejszych budynków. Ponieważ panele umieszczamy na istniejącej już powierzchni, nie musimy inwestować w specjalne konstrukcje nośne ani dodatkowe koszty związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję. Dodatkowo, panele na dachu możemy zainstalować w miejscach, które nie mają innego zastosowania, co pozwala na efektywną gospodarkę przestrzenną. Wadą fotowoltaiki na dachu może być mniejsza wydajność z powodu ograniczeń dotyczących kąta nachylenia i wystawienia na światło słoneczne. Instalując fotowoltaikę na dachu, jej wydajność uzależniamy od konta nachylenia dachu, a także tego, w którą stronę jest zwrócony dach. Najlepsze efekty uzyskamy na stronie południowej dachu przy nachyleniu 30- 40 stopni.

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – podsumowanie

Podsumowując, wybierając pomiędzy panelami fotowoltaicznymi na gruncie, a na dachu powinniśmy przeanalizować, na czym nam zależy i jakie mamy możliwości. Jeśli masz duży grunt i chcesz zainwestować w duży system fotowoltaiczny, to fotowoltaika na gruncie może być lepszym rozwiązaniem. Natomiast, jeśli potrzebujesz zainstalować panele na mniejszym budynku, to fotowoltaika na dachu może okazać się bardziej praktyczna i ekonomiczna. A zatem Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? To zależy od Was, a jeżeli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Chętnie pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie oraz przeprowadzimy Cię krok po kroku przez całą inwestycję. Pomagamy również uzyskać dofinansowania, a także kredyty.

DLACZEGO PANELE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881