Fotowoltaika dla firm olsztyn – wszytko co warto wiedzieć

Prowadzisz firmę i chciałbyś zainwestować w panele fotowoltaiczne dla swojej działalności. Zastanawiasz się, czy fotowoltaika dla firm jest wciąż opłacalna? Jak formalności trzeba spełnić, by założyć firmową instalację fotowoltaiczną w zależności od jej wielkości? Czy są jakieś dotacje, które wspierają zakup fotowoltaiki dla biznesu W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Sekcje

Po co inwestować w fotowoltaikę dla firm

Szukasz sposobu, aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do prowadzenia Twojej firmy? Fotowoltaika dla firm to idealne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ale również przyczyni się do ochrony środowiska i polepszenia jakości powietrza w Twoim regionie. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej możesz stać się bardziej niezależnym energetycznie i zmniejszyć swoją emisję dwutlenku węgla.

Korzyść finansowo jest tym większa, że fotowoltaika zapewni Ci dopływ energii przez najbliższe 20 – 30 lat. Oznacza to, że przez ten czas jesteś zabezpieczony od skutków inflacyjnych i zwiększenia rachunków za energię elektryczną.

Jak działa fotowoltaika

Fotowoltaika to technologia, która przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu Twojej firmy umożliwia wykorzystanie darmowej i nieograniczonej energii ze słońca. Dodatkowo, jeśli Twoja firma zużywa mniej energii niż wytwarzają panele, możesz nawet sprzedawać nadwyżki do sieci energetycznej, generując dodatkowe przychody.

Fotowoltaika dla firm ma ogromne korzyści. Po pierwsze, redukujesz swoje rachunki za energię, co zwiększa zyskowność firmy. Po drugie, pokazujesz swoim klientom, że dbasz o środowisko i jesteś odpowiedzialnym przedsiębiorstwem, co może przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku marki.

Fotowoltaika dla firm

Zasady sprzedaży i sytuacja prawna

Podatek VAT na fotowoltaikę dla firm. Chociaż panele fotowoltaiczne montowane na posesjach prywatnych i budynkach społecznych obłożone są 8% podatkiem VAT, to instalacje dla firm cały czas zawierają 23% VAT.

Rozliczanie nadwyżek energii. Nadwyżka energii powstaje wówczas, gdy instalacja fotowoltaiczna produkująca energię dla Twojej firmy, produkuje więcej energii, niż zużywa firma. Ta energia oddawana jest do sieci energetycznej i odkupuje ją sprzedawca energii.

Cenę odkupu energii może regulować umowa, jaką zawarto ze sprzedawcą energii. Jeśli nie jest to określone w umowie, wówczas energię odkupi sprzedawca zobowiązany na warunkach wskazanych w ustawie o OZE.

Wedle ustawy prosumenci (firmy z mikroinstalacją do 50 kWp) sprzedają energię do sieci po średniej cenie sprzedaży energii z danego miesiąca z Towarowej Giełdy Energii. Od 1 lipca 2024 roku będą sprzedawać energię po średniej cenie z danej godziny.

Przedsiębiorstwa niebędące prosumentami muszą prowadzić dokumentację dotyczącą energii wytworzonej z OZE oraz energii wprowadzonej do sieci dystrybucji. Muszą też co pół roku przesyłać sprawozdania do Urzędu Regulacji Energetyki.

Fotowoltaika dla firm – biura, supermarkety, puby i restauracje

Jak już wskazaliśmy, mniejsze firmy mogą montować instalacje PV na dachu bez większych formalności. Dzięki wysokiej auto konsumpcji prosumenckie instalacje) firmowe (do 50 kWp) są bardzo opłacalne. To świetny sposób na uniknięcie wysokich cen prądu. Należy pamiętać, że firmy z taką instalacją fotowoltaiczną rozliczane są w systemie net-billing, który jest mniej korzystny niż poprzedni system opustów. Pomimo to fotowltaika dla firm wciąż będzie bardzo opłacalna, ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej.

Fotowoltaika dla firm o dużym zużyciu energii

Fabryki, zakłady produkcyjne, a także duzi odbiorcy energii potrzebują większej instalacji niż 50 kWp i stąd nie są prosumentami. Duże zakłady mają z zasady bardzo wysoką auto konsumpcję. Nawet bez magazynu energii mogą zużywać na miejscu niemal 100% swojej produkcji.

Fotowoltaika dla większych zakładów jest praktycznie niezbędna, aby zmniejszyć koszty ponoszone na co dzień. W takich przypadkach inwestycja będzie opłacalna nawet przy niekorzystnym położeniu dachu. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji teren wokół. Warto postawić taką instalację na gruncie i ustawić ją pod najlepszym kontem do słońca.

Dofnansowanie do fotowoltaiki dla firm

Dofinansowania na fotowoltaikę dla firm skupiają się głównie na specjalnych warunkach na kredyty i pożyczki. Jeżeli jednak planujemy wykorzystywać technologię ORC, możemy liczyć na finansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych przy inwestycjach z ORC. Dla pozostałych pożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych.

Sporo ostatnio słychać o Programie FENG Zazielenienie przedsiębiorstw, a także o programie KPO o nazwie Zielona energia i zmniejszenie energochłonności. Nie podano jednak szczegółów więc nie wiadomo kiedy i czy programy się pojawią.

Energia Plus to najbardziej znany i najdłużej prowadzony program dotacji do fotowoltaiki dla firm. Przedsiębiorcy ubiegają się w nim o dofinansowanie w formie pożyczki pokrywającej do 85% kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji dla jednego beneficjenta o którą można się starać, wynosi od 0,5 do 500 mln zł. Istnieje możliwość umorzenia części udzielonej pożyczki w wysokości nie większej niż 1 mln zł. Jednocześnie pod warunkiem realizacji przedsięwzięcia wykorzystującego technologię ORC, użytkownik ma możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę dla firmy do 50% kosztów kwalifikowanych. Nabór do aktualnej edycji programu Energia Plus rozpoczął się na początku lutego 2023 roku i potrwa do połowy grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków.

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm Olsztyn

Województwo warmińsko-mazurskie obfituje w tereny o niezrównanych walorach przyrodniczych. W takich miejscach panele fotowoltaiczne znajdują szczególne zastosowanie, umożliwiając stworzenie instalacji grzewczo-energetycznej bez emisji szkodliwych spalin do otoczenia. Panele fotowoltaiczne w Olsztynie cieszą się dużym powodzeniem i coraz więcej domów ma na swoich domach położone panele od firmy Solin. 

Panele fotowoltaiczne w Olsztynie to duża szansa dla naszego regionu, aby powietrze, które wdychamy, było czystsze i zdrowsze dla naszego organizmu.

Dzięki szerokiej gamie dofinansowań dla naszego regionu, jeżeli chodzi o fotowoltaikę i pompy ciepła (np. Program czyste powietrze) jesteśmy w stanie pomóc większej liczbie klientów i realizować naszą misję, którą jest zapewnienie każdemu gospodarstwu domowemu możliwości uniezależnienia się energetycznie od wielkich korporacji.

DLACZEGO PANELE fotowoltaiczne OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881