Energia pochodząca ze słońca to jedna z czołowych dróg polskiego przemysłu energetycznego w przyszłości. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zainwestować swój kapitał, fotowoltaika może być jedną z najciekawszych opcji. W tym artykule dowiesz się, jakie wady i zalety ma farma fotowoltaiczna.
Sekcje
Farma fotowoltaiczna na czym to polega?
Inwestycja w farmy fotowoltaiczne przebiega najczęściej w dwóch scenariuszach. Pierwszy z nich to stworzenie spółki budującej farmę fotowoltaiczną. Drugi sposób to lokowanie kapitału w istniejącej już spółce i przejęcie część jej udziałów. W pierwszym przypadku na Twoich barkach spocznie zarządzanie spółką – budowa farmy, jej obsługa, a także sprzedaż wytworzonego w niej prądu. W drugim przypadku po prostu lokujesz kapitał w wybranej spółce i czerpiesz zyski z jej działalności, jako dochód pasywny.
Proces inwestycji krok po kroku
Dwie możliwości inwestowania w farmy fotowoltaiczne, różnią się trochę od siebie, poniżej znajdziesz schemat poszczególnych działań, które musisz wykonać.
Budowa farmy fotowoltaicznej
Jeśli chcesz, aby farma fotowoltaiczna była zarządzana przez Ciebie, musisz podjąć szereg kroków, by sfinalizować swoją inwestycję i czerpać z niej zyski.
- Załóż firmę zajmującą się budową farm fotowoltaicznych i produkcją energii eklektycznej pochodzącej od słońca.
- Wybierz grunt, na którym ma stanąć farma fotowoltaiczna. Nie musisz być właścicielem tej ziemi. Wystarczy, że podpiszesz długoletnią dzierżawę ziemi. Następnie zleć stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej
- Procedury i pozwolenia: decyzja środowiskowa, warunki zabudowy, warunki przyłączenia do sieci, pozwolenie na budowę, koncesja (dla farm o mocy >500 kW).
- Teraz możesz przejść do przygotowania działki, a także budowy farmy fotowoltaicznej. Wielkość wyprodukowanej energii może być różna, dlatego pamiętaj, aby zadbać o odpowiedni kont i nasłonecznienie.
- Następnie kiedy budowa farmy się zakończy, możesz zacząć czerpać zyski.
Farma fotowoltaiczna najczęściej powstaje około 20 – 30 miesięcy. Sam proces montażu paneli trwa jednak kilka tygodni. Najwięcej czasu zajmuje pozyskiwanie pozwoleń, sporządzanie umów i chodzenie po urzędach. Jeżeli chciałbyś uzyskać pomoc w tym temacie, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy Ci w procesie budowy farmy fotowoltaicznej.
Farma fotowoltaiczna jako dochód pasywny
Jeżeli nie chcesz samodzielnie budować farmy fotowoltaicznej, tylko wolisz zainwestować swoje oszczędności w projekt, który Cię zainteresował, to proces jest bardzo prosty.
- Wybór projektu inwestycyjnego – Spora ilość projektów sprawia, że możemy wybrać spośród farm o różnych lokalizacjach i mocach, decydując się na różne pakiety udziałów. Dzięki temu możemy dywersyfikować swoje inwestycje w farmę fotowoltaiczną.
- Następnie następuje podpisanie umowy inwestycyjnej, na której podstawie wykupisz udziały w spółce, która zajmie się przeprowadzeniem inwestycji.
- Pobieranie zysków z dywidend.
Jak zarabiać na fotowoltaice
To, na czym zarabia farma fotowoltaiczna to sprzedaż energii elektrycznej, która może odbywać się na 3 sposoby:
- Sprzedaż energii elektrycznej na zasadach wolnorynkowych (PPA). Transakcja odbywa się między producentem energii elektrycznej a kupującym, regulowana umową cywilnoprawną. Taki sposób jest dostępny dla każdej farmy fotowoltaicznej.
- Sprzedaż do sprzedawcy zobowiązanego, czyli po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Sprzedawca zobowiązany ma obowiązek odkupywać energię produkowaną przez farmę fotowoltaiczną przez określony czas, przy czym odsprzedaż energii sprzedawcy zobowiązanego nie wyklucza równoczesnej sprzedaży na podstawie umów PPA.
- Sprzedaż przez aukcje OZE – Właściciele farm fotowoltaicznych rywalizują o możliwość sprzedawania energii po stałej cenie przez kolejne 15 lat. Opcja jest na tyle ciekawa, że zapewnia stały przychód i zabezpiecza przed fluktuacjami kursu energii.
Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej
Wielkość przychodów i zysków zależy przede wszystkim od rodzaju sprzedawanej energii elektrycznej. Im korzystniejsze uda się wynegocjować warunki tym inwestycja szybciej się zwróci.
Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powinna zwrócić się w ciągu 10 lat – a jej żywotność wynosi ok. 25-30 lat. Farma fotowoltaiczna może zapewnić spore, wieloletnie, a także pewne zyski przez wiele lat, zarówno dla właściciela jak i udziałowców.
Jak podaje URE. GOV. Średnia cena za MWh w czwartym kwartale 2022 roku wyniosła 566,33 zł oznacza to, że przyjmując, że farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp produkuje rocznie ok. 1 000 MWh, to roczny przychód z takiej instalacji może wynieść 566 tys. zł.