Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 – Lista

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023 to temat, który nurtuje wszystkich przyszłych inwestorów w panele fotowoltaiczne. Sprawdź listę aktualnych programów, w których możesz starać się o pokrycie części kosztów z pieniędzy programowych. Aktualnie rządowy budżet wspiera aż kilka programów dotacji PV przeznaczonych zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Dzięki nim fotowoltaika w domu, fotowoltaika dla rolników, a także fotowoltaika dla firm jest dużo bardziej powszechna i prostsza w realizacji. Jak zaoszczędzić nawet 50 tysiące złotych? Przeczytaj ten wpis do końca i sprawdź sam.

Sekcje

Rodzaje definansowań fotowoltaiki

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023 to spory wybór programów państwowych i nie tylko. Większość z nich działa jako bezzwrotne pożyczki. Takim programem jest na przykład znany program Mój Prąd. Właśnie rusza jego piąta edycja 5.0, o której więcej przeczytasz tutaj:. Istnieją też programy, które oferują nie tyle dopłaty do fotowoltaiki, ile np. ułatwienie uzyskania pożyczki bankowej, a także możliwość jej częściowego umorzenia. Dzięki uldze termomodernizacyjnej koszty wydane na panele fotowoltaiczne, falowniki, a także resztę elementów instalacji można odpisać od podatku. Należy pamiętać, że nie zawsze można odliczyć całą kwotę. Więcej informacji o tej uldze znajdziesz w tym artykule, a teraz przejdźmy do listy.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 – lista

Nazwa programuBeneficjent dotacjiDofinansowanie fotowoltaikiMoc instalacji fotowoltaicznej wchodząca w dofinansowanie
Czyste PowietrzeOsoby fizyczneOd 40 do 100% kosztów, w zależności od dochodówOd 2 do 10 kW
Mój Prąd 5.0Osoby fizyczneDo 50% kosztów kwalifikowanych. Nawet 58 tyś zł.Od 2 do 10 kW
Premia termomodernizacyjnaOsoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkanioweJest to dopłata do kredytu na instalacje fotowoltaiczne do 31% kosztówOd 1 kW budynki jednorodzinne i od 6 kW budynki wielorodzinne
AgroenergiaRolnicyOd 13 do 20% kosztówDo 50 kW
Energia dla WsiRolnicy, spółdzielnie rolnicze, spółdzielnie energetycznePożyczka do 100% kosztów kwalifikowanychRolnik od 50 kW do <1 MW, Spółdzielnie od 10 kW do <10 MW
Energia PlusFirmyFinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych przy inwestycjach z ORC; dla pozostałych pożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych.Bez limitu

Mój prąd 5.0 dofinansowanie fotowoltaiki 2023

Nowe dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii ruszą jeszcze w kwietniu 2023 roku! Jednym z najważniejszych pytań, które nurtują potencjalnych beneficjentów programu Mój Prąd 5.0, jest wysokość dostępnych dopłat. Mamy dobrą wiadomość – maksymalna kwota dofinansowania ma wzrosnąć aż do 58 000. zł.

To niemal dwukrotnie więcej niż w ramach poprzedniej edycji programu Mój Prąd 4.0. Wtedy maksymalnie można było otrzymać 31 tys. zł.

Program przeznaczony jest dla osób fizycznych, które produkują energię elektryczną na własne potrzeby. O dopłatę z programu Mój Prąd 5.0 będą mogli ubiegać się prosumenci, rozliczający się w net-billingu.

W tym roku program ma zachęcić nas do zwiększenia samowystarczalności i pozwoli nam przekazane pieniądze wydać również na pompę ciepła i kolektory słoneczne.

Program czyste powietrze

Drugim popularnym programem jest dofinansowanie fotowoltaiki  2023 z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest program “Czyste Powietrze”. Od programu “Mój Prąd” wyróżnia go to, że jest ona przeznaczona tylko dla osób, które spełniają określone warunki dochodowe. Program ma na celu ułatwienie dostępu do paneli fotowoltaicznych dla biedniejszych gospodarstw domowych.

Kwoty, które można uzyskać z programu, są następujące:

  • do 6 tys. zł (maksymalnie do 40% kosztów) dla osoby fizycznej, której roczny dochód nie przekracza 135 tys. złotych,
  • do 9 tys. zł (maksymalnie do 70% kosztów) dla podwyższonego poziomu dofinansowania – średni miesięczny dochód ≤2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub ≤1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • do 15 tys. zł (100% kosztów) dla najwyższego poziomu dofinansowania – – średni miesięczny dochód ≤1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub ≤1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Pieniądze otrzymane z programu Czyste Powietrze można przeznaczyć tylko na zakup paneli fotowoltaicznych. Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić następujące kryteria. Trzeba być osobą fizyczną, będącą właścicielem lub współwłaścicielem budynku. Ponadto roczny dochód nie może przekraczać 135 tys. złotych.

Ulga termomodernizacyjne

Jeżeli nie udało Ci się uzyskać dofinansowania, a także kredytu, pamiętaj, że zawsze możesz dostać zwrot części poniesionych kosztów od urzędu Skarbowego. Wystarczy, że przy rocznym wypełnianiu PIT-u dopiszesz fotowoltaikę do kosztów, jakie poniosłeś. Wartość poniesionych kosztów zostanie odliczona oczywiście od podstawy opodatkowania, a ty otrzymasz zwrot podatku. Ulga termomodernizacyjna umożliwia  odliczenie sobie do 53 tys. zł kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej od podstawy opodatkowania. W przypadku małżonków jest to zatem nawet 106 tys. zł (każde może rozliczyć się osobno).

Ulga termomodernizacyjna dostępna jest dla wszystkich właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych, którzy definiowani są przez ZUS jako podatnicy opłacający podatek liniowy (19%) lub podatek PIT w skali podatkowej 12% lub 32%, a także Ci, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Należy jednak pamiętać, odliczyć od podatku możesz tylko tą część kosztów, którą poniosłeś z własnej kieszeni.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 – Firmy

Dofinansowania na fotowoltaikę dla firm skupiają się głównie na specjalnych warunkach na kredyty i pożyczki. Jeżeli jednak planujemy wykorzystywać technologię ORC, możemy liczyć na finansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych przy inwestycjach z ORC. Dla pozostałych pożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych.

Sporo ostatnio słychać o Programie FENG Zazielenienie przedsiębiorstw, a także o programie KPO o nazwie Zielona energia i zmniejszenie energochłonności. Nie podano jednak szczegółów więc nie wiadomo kiedy i czy programy się pojawią.

Dofinansowania dla rolnika na fotowoltaikę

Fotowoltaika- dofinansowanie dla rolników również nie musi być w pokryte w całości z własnych oszczędności. W 2023 roku wsparcie z programu Agroenergia w formie dotacji wynosi:

  • do 20% kosztów (maks. 15 tys. zł) na instalacje fotowoltaiczne o mocy 10-30 kW,
  • do 13% kosztów (maks. 25 tys. zł) na instalacje fotowoltaiczne o mocy 30-50 kW.

Wnioski można składać przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW.

Dobrą informacją dla rolników jest, że Agroenergia to nie tylko dopłaty do fotowoltaiki, to również dofinansowania na pompy ciepła, małe elektrownie wiatrowe oraz inne formy instalacji Odnawialnych Źródeł Energi

DLACZEGO PANELE OD SOLIN

Nie jesteśmy uzależnieni od żadnego z producentów. Dzięki temu, wybieramy elementy instalacji wg klucza jakości i niezawodności. Porównujemy obiektywnie i niezależnie. Mamy własne doświadczone a także profesjonalnie ekipy monterskie.

Dzięki ich pracy masz zarówno gwarancję, że Twoja instalacja fotowoltaiczna, wygląda estetycznie, pracuje wydajnie, a także posesja po zakończeniu montażu wygląda równie dobrze jak przed. Korzystamy oczywiście z najnowocześniejszych inwerterów, dzięki temu przy nadmiernej produkcji Twoja instalacja fotowoltaiczna nie wyłączy się, a Ty zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Stosujemy również certyfikowane systemy montażowe. Dlatego Twoje panele fotowoltaiczne nie odlecą w czasie silnego wiatru.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881