Czyste Powietrze: Nowe Zasady Dotacji na Pompę Ciepła

Niedawno mogliśmy zapoznać się ze zmianami w programie czyste powietrze, a z tego co można zobaczyć szykują się następne. Jakie zmiany przyniesie nowa aktualizacja i czy ktoś na tym zyska a ktoś straci? Zapraszamy do przeczytania całego artykułu poświęconego zmianom w programie czyste powietrze pod kontem pomy ciepła.

Sekcje

Program Czyste Powietrze – co się zmienia?

  • Od 14 czerwca każdy uczestnik programu Czyste Powietrze, który składa wniosek o dotację na pompę ciepła lub kocioł na biomasę, będzie zobowiązany korzystać z listy ZUM.
  • Producenci i importerzy pomp ciepła mają czas do 31 grudnia 2024 roku na dostarczenie wymaganych badań technicznych swoich urządzeń, aby zachować swoje miejsce na liście ZUM.
  • Nowa możliwość wprowadzania czasowego na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości, została wprowadzona, aby ułatwić producentom dostosowanie się do nowych wymogów programu.

Tym razem kwestia dotyczy osób, które nie zostały zobowiązane do uwzględnienia listy ZUM (zielonych urządzeń i materiałów) podczas wyboru kotła na biomasę lub pompy ciepła w ramach dotacji. Warto przypomnieć, że osoby, które złożyły swoje wnioski do 21 kwietnia bieżącego roku, nie są zobligowane do korzystania z tej listy. Obecnie trwa okres przejściowy, w którym nowi wnioskodawcy mogą zdecydować się nie uwzględniać listy ZUM. Jednakże jest to możliwe tylko do 13 czerwca. Wszystkie wnioski, które złożymy po tej dacie będą dotowane jedynie w przypadku dwóch wspomnianych kategorii urządzeń, jeśli znajdą się na liście ZUM.

Europejskie badania pomp ciepła

Wróćmy teraz do omawianych nowych zasad, które dotyczą producentów i dystrybutorów pomp ciepła. Według informacji podanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Producenci i importerzy pomp ciepła otrzymują więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie Czyste Powietrze. Muszą oni dostarczyć badania techniczne urządzeń do 31 grudnia 2024 roku. Co zdaniem Funduszu zapewni potencjalnym beneficjentom szeroki wybór pomp ciepła.

Warto zaznaczyć, że wszystkie pompy ciepła, zakupione po 13 czerwca 2024 roku będą kwalifikowane jako koszty kwalifikowane jedynie wtedy, gdy zostaną uwzględnione na liście ZUM. Pojawią się tam, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w akredytowanych laboratoriach na terenie UE lub EFTA.

NFOŚiGW informuje, że trwa proces wpisywania urządzeń na listę ZUM. Jednakże do końca okresu przejściowego pozostał tylko miesiąc, co okazuje się zbyt krótkim czasem, aby ukończyć pracę nad listą. Po konsultacjach z organizacjami branżowymi Fundusz doszedł do wniosku, że znaczna część pomp ciepła nie uzyska certyfikatów, które pozwoliłyby im pozostać na liście ZUM do 13 czerwca 2024 roku.

Operator programu podkreśla, że o decyzji w tej sprawie decydują jedynie kwestie proceduralne i organizacyjne. NFOŚiGW zauważył, że w momencie planowania zmian na początku, te aspekty nie były w pełni uwzględnione. W związku z tym, wcześniejsze podjęcie decyzji mogłoby ułatwić producentom i dystrybutorom przygotowanie się oraz zaplanowanie niezbędnych badań.

Czyste Powietrze – Europejskie znaki jakości dla pomp ciepła

Ponieważ nowe zmiany od samego początku wprowadzili zbyt gwałtownie. Producenci pomp ciepła skarżą się, że dostali zbyt mało czasu aby dostać się na listę ZUM. Dlatego też MKiŚ wraz z NFOŚiGW zdecydowały o możliwości czasowego wprowadzania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości

  • EHPA-Q
  • HP KEYMARK 
  • EUROVENT

Rejestracja pomp ciepła na liście ZUM, na podstawie certyfikatów potwierdzających nadanie znaku jakości, będzie możliwa wyłącznie dla wniosków o wpis na listę ZUM składanych po 14 czerwca 2024 roku. Wnioski o wpis na listę ZUM składane do 14 czerwca 2024 roku, do których załączono certyfikaty, a nie załączono badań spełniających warunki programu, będą odrzucane” – wyjaśnia NFOŚiGW.

Pompy ciepła, które urzędnicy wpiszą na listę ZUM na podstawie powyższych certyfikatów, będą miały widoczność na liście ZUM do końca roku 2024. Warunkiem ich obecności na liście ZUM w 2025 roku będzie dostarczenie pełnych badań. W dłuższej perspektywie, wszystkie urządzenia objęte dotacją powinny uzyskać pozytywne wyniki pełnych badań, zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami i normami, takimi jak rozporządzenia:

  • 811/2013,
  • 812/2013,
  • 813/2013,
  • 814/2013

oraz normy

  • EN14511,
  • EN14825,
  • EN12102,
  • EN15879.

Celem tego jest poprawa jakości i efektywności urządzeń, a także zapewnienie równych warunków dla wszystkich producentów. Zgodnie z NFOŚiGW, przyczyni się do podniesienia standardów branży.

Ważne informacje dotyczące dofinansowań z programu „Czyste Powietrze,,

Inicjatywa rządowa, jaką jest program „Czyste Powietrze”, ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jednym z kluczowych elementów tego programu jest wsparcie finansowe dla inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków. Jedną z możliwości, na które można uzyskać dofinansowanie, jest zakup i montaż pomp ciepła do ogrzewania domu.

Dofinansowanie oferowane w ramach programu „Czyste Powietrze” może sięgać nawet do 90% kosztów inwestycji. To oznacza, że inwestorzy mają szansę znacząco obniżyć koszty związane z zakupem i instalacją pompy ciepła. Program skierowany jest przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych. Aby skorzystać z dotacji, konieczne jest spełnienie określonych warunków oraz złożenie odpowiedniej dokumentacji.

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła:

EKOLOGIA

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze. Nie emituje one żadnych gazów cieplarnianych do atmosfery, przez co nie zanieczyszcza powietrza w okolicy domu. Dodatkowo łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką, mamy pewność co do ekologicznego pochodzenia naszego prądu. Który jest potrzebny do prawidłowego działania pompy ciepła.

OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY

Sama pompa ciepła co prawda może kosztować więcej niż tradycyjne systemy grzewcze. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę cały okres eksploatacji i działania instalacji grzewczych. Zauważymy, że pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w długiej perspektywie czasu. Różnica ta jest jeszcze większa kiedy wytwarzamy własny prąd i uniezależniamy się od dostawców mediów.

KOMFORT

W odróżnieniu od pieców gazowych, kotłów węglowych czy innych tradycyjnych sposobów ogrzewania domu, pompy ciepła nie wytwarzają zanieczyszczeń i zabrudzeń. Oznacza to, że na dobrą sprawę nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na urządzenia grzewcze typu kotłownia. Sama obsługa pompy ciepła Olsztyn jest bardzo wygodna i wymaga wyłącznie zmiany temperatur na panelu sterującym.

DLACZEGO POMPA CIEPŁA OD SOLIN

Solin dbamy o podnoszenie jakości życia w Waszych domach.  Pomożemy Ci uwolnić się od monotonnego dokładania do pieca, a jednocześnie zwiększymy efektywność systemu ogrzewania.  Wszystko to w zgodzie z ekologią, a także niskimi rachunkami. Firma Solin jest oficjalnym dystrybutorem pomp ciepła Netsu, czołowej firmy produkującej pompy ciepła do budynków.

Chcemy pomagać naszym klientom kompleksowo. Co to oznacza? Poprowadzimy Cię krok po kroku od pierwszych ustaleń do zakończonej realizacji. Pomagamy przy doborze pompy ciepła, jej zakupie oraz uzyskaniu dofinansowania, instalacji, a także montażu. Zapewniamy 24 h monitoring zainstalowanego przez nas sprzętu oraz jego serwis.

Podchodząc do instalacji i montażu pompy ciepła. Zawsze dbamy o to, aby zostawić miejsce montażu pomp tak, jak je zastaliśmy przed przyjazdem. Dlatego nie musisz się martwić, że przy montażu coś się zniszczy lub będzie dużo sprzątania. My się wszystkim zajmiemy. Jeżeli chcesz być zadowolony z inwestycji, a także realizacji pompy ciepła, to zapraszamy do kontaktu


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881