Czy fotowoltaika się opłaca w 2023

Fotowoltaika z całą pewnością zapamięta rok 2022. To właśnie wtedy, weszły w życie nowe zasady rozliczenia prosumentów, które będą determinowały funkcjonowanie fotowoltaiki w 2023 roku. Aktualnie korzystanie z fotowoltaiki opiera się o ustalenia związane z systemem net billing. Z tego artykułu dowiesz się, czy fotowoltaika się opłaca w 2023 r.

Sekcje

Net – billing – jak to działa

System rozliczania energii z fotowoltaiki net-billing funkcjonuje już od lipca 2022 r. Mimo to wciąż wiele osób ma wątpliwości, jak on działa i jak tak naprawdę rozliczana jest energia, która trafia z instalacji do sieci. Wyjaśnijmy to w prostych słowach.

Rachunek za energię elektryczną zawiera w sobie dwie najważniejsze punkty, jest to rachunek za obrót oraz dystrybucję energii elektrycznej. Koszt dystrybucji to wartość dostarczenia energii do odbiorcy. Obie te części mają ważny podział. Części stałe- związane z wybranym okresem rozliczeń, abonamentem, etc. oraz zmienne- zależne od zużycia energii. Kiedy zdecydujemy się na inwestycję w panele fotowoltaiczne w 2023, możemy zaoszczędzić na tej części opłat odpowiedzialnej za pobieranie prądu na użytek własny. Cały czas jednak za dystrybucję energii i wszystkie opłaty z nią związane- stałe i zmienne prosument musi pokryć w całości. Energia zużywana na bieżąco, jest wyjątkiem i prosument nie ponosi żadnych opłat, z które się z nią wiążą.

W net-billingu energia wprowadzona do sieci przeliczana jest na wartość pieniężną w złotówkach. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta, które prowadzi sprzedawca energii elektrycznej. Z tego samego konta prosument płaci za energię elektryczną pobraną z sieci. Jest to tak zwany depozyt prosumencki. Wartość depozytu jest przechowywana przez 12 miesięcy. W tym samym czasie do depozytu trafia nowo wyprodukowana energia elektryczna. Kiedy dojdzie do sytuacji (np. zimą), gdzie fotowoltaika nie pokryje wszystkich aktualnych potrzeb na energię elektryczną, zostanie ona przekierowana do gospodarstwa z depozytu, zaczynając od tej najstarszej. Energia może być w depozycie dłużej niż 12 miesięcy. Wtedy dostawca odsprzeda prosumentowi energią elektryczną za 20% jej wartości. Jest to pewien sposób ochrony przed przewymiarowaniem instalacji. Czy fotowoltaika się opłaca zatem w 2023 r.? Tak

Co to jest fotowoltaika

Czy fotowoltaika się opłaca

Nowy sposób rozliczenia prosumentów spotkał się z oporem zarówno ze strony branży PV jak i samych prosumentów, którzy obawiali się, że fotowoltaika przestanie się im opłacać. Jak się okazuje obawy były na wyrost. Na opłacalność fotowoltaiki, nie ma wpływu, tylko nowy system rozliczeniowy. Przede wszystkim zastanawiając się, czy fotowoltaika się opłaca w 2023 r., należy wziąć pod uwagę ceny dostawców prądu. Ponieważ sytuacja geopolityczna zmienia się na naszych oczach, ceny surowców również się zmieniają. Co za tym idzie ceny węgla i gazu, z którego w Polsce uzyskuje się głównie energię elektryczną, poszybowały w górę. Nie trzeba było długo czekać więc na podwyżkę energii elektrycznej.

Oznacza to, że możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen za energię elektryczną. Eksperci szacują, że mogą one wynieść nawet 70-90% w porównaniu do aktualnych cen. Jak się przed tym zabezpieczyć? Inwestując np. w panele fotowoltaiczne, które zapewnią Ci stały dopływ prądu przez kilkadziesiąt lat. Jeżeli chciałbyś się przekonać, ile możesz zaoszczędzić, inwestując w panele fotowoltaiczne w 2023 r., skorzystaj z naszego kalkulatora. Możliwe, że dzięki poczynionej inwestycji odłożysz pieniądze na nowe auto, lub wkład własny.

Problem z dostępnością węgla będzie odczuwalny także w 2023 roku stąd fotowoltaika może być dobrym rozwiązaniem na ten deficyt. Z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wynika, że przy rosnących cenach gazu i węgla, elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne powstałe w Europie w 2021 roku pozwoliły zaoszczędzić min 50 mld dolarów.

Ucieczka przed inflacją – Czy fotowoltaika się opłaca w 2023r.

W Polsce aktualnie zmagamy się prawie z 20% inflacją, oznacza to, że za zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli za rok kupić tylko 80% tego co możemy teraz. Nawet jeżeli inflacja spadnie do 3-5% nie oznacza to, że ceny ponownie spadną. Stare ceny już raczej nie wrócą, a przynajmniej szanse na to są bliskie zeru.

W takim wypadku inwestycja w fotowoltaikę może okazać się świetną lokatą kapitału. Pomijając wpływ inflacji fotowoltaika i tak zapewnia gospodarstwom sporą ilość oszczędności. Dodając do tego wzrostu cen energii elektrycznej wywołane inflacją, możemy być pewni, że inwestycja w fotowoltaika w 2023 r. zapewni nam ogromne oszczędności w perspektywie lat.

fotowoltaika na gruncie
Czy fotowoltaika się opłaca

Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2023r.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca w 2023 r., pamiętaj, że wciąż na rynku jest mnóstwo dofinansowań. Możesz wnioskować o nie i otrzymać nawet kilkanaście tys. dofinansowania na pokrycie kosztów inwestycji. W Solin pomagamy naszym klientom złożyć wszystkie potrzebne wnioski i uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu poza tym, że zyskasz na panelach w perspektywie lat, to jeszcze mniej zapłacisz na samym początku. O aktualnych programach dofinansowań fotowoltaiki dowiesz się ze strony GOV

ZALETY FOTOWOLTAIKI

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna i ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści. Zalety fotowoltaiki to m.in:

NISKIE RACHUNKI

Fotowoltaika zapewnia właścicielowi tańszy prąd również na samym początku. Należy do tego wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Daje to oczywiście kolejną oszczędność dzięki panelom fotowoltaicznym. Niemalejąca inflacja tylko zwiększa korzyści płynące z fotowoltaiki. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większa szansa, że zwróci się w krótszym terminie.

  • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca,
  • zyskujesz oszczędności przez co najmniej 30 lat,
  • w dużej mierze uniezależniasz się od podwyżek cen prądu,
  • od 2019 roku instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku
  • podniesienie wartości nieruchomości.
KOMFORT UŻYTKOWANIA

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest także w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej.

EKOLOGICZNY PRĄD

Prąd z paneli fotowoltaicznych jest w 100% ekologiczny i pochodzi od promieniowania słonecznego. Dzięki temu nasz dom wytworzy również mniejszy lub zerowy ślad węglowy. Domy ogrzewane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, są uważane za zero emisyjne. Od 2028 r. tylko takie domy będą mogły być budowane. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są także całkowicie niezależni od dostawców energii, co oznacza brak wzrostów cen energii przez długie lata. Przy dodaniu do tego pompy ciepła i własnej studni, jesteśmy również  w 100% niezależni.

NIEWYCZERPALNA ENERGIA

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a także nieskończona, przy zniknięciu słońca z ziemi, brak prądu byłby najmniejszym problemem. Dlatego nie musimy się martwić o złoża surowca do wytwarzania prądu. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca wytwarzany jest bezdźwięcznie w związku z tym fotowoltaika, jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.  

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Fotowoltaika jest oczywiście w pełni zautomatyzowana. Firma Solin zapewnia klientom 24h monitoring paneli fotowoltaicznych, przede wszystkim po to, aby szybko zareagować w razie potrzeby.

DOFINANSOWANIE

Wymieniając zalety i wady fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o jednym z większych plusów tego rozwiązania, jakim jest otrzymanie i pokrycie części wydatków z dofinansowania. Umożliwia to nam ogromną korzyść finansową już na starcie.

Czy fotowoltaika się opłaca w 2023r – podsumowanie

Nowy system rozliczeniowy net billing nie jest korzystny dla inwestorów. Pomimo tym zmianom fotowoltaika w 2023 r. wciąż jest bardzo opłacalna. Sytuacja geopolityczna sprawia, że ceny surowców, z których Polska uzyskuje prąd, stale rośnie. Inwestując w fotowoltaikę, mamy pewność stałej dostawy prądu, bez konieczności martwienia się aktualnymi stawkami prądu. Dodatkowo w Polsce aktualnie zmagamy się prawie z 20% inflacją. Inwestycja oszczędności w Panele fotowoltaiczne w tym momencie zapewni nam kilkudziesięciu procentowe benefity z włożonej kwoty.

Jeżeli jednak nie mamy tak dużych oszczędności, możemy starać się dodatkowo o dofinansowanie np. z programu Mój Prąd i uzyskać kilkanaście tysięcy zł. dofinansowania.


    Zależy Ci na czasie?
    Zadzwoń do nas. +48 572 143 881