Bon energetyczny na Pompę Ciepła: Wsparcie dla oszczędności na rachunkach za prąd

Bon energetyczny, jako odpowiedź na nadchodzący wzrost cen energii elektrycznej w drugiej połowie roku, staje się kluczowym narzędziem wsparcia dla gospodarstw domowych. Wysokość tego bonu zależeć będzie od liczby osób zamieszkujących daną rodzinę. Jednakże, dla użytkowników pomp ciepła oraz innych źródeł ciepła korzystających z energii elektrycznej, przewiduje się dwukrotnie wyższe wsparcie.

Od 1 lipca ulegnie zmianie maksymalna cena energii elektrycznej, która obecnie wynosi 412 zł/MWh (poniżej limitu zużycia) lub 693 zł/MWh (po przekroczeniu limitu). Cena ma zostać ustalona jako 500 zł/MWh. Będzie najprawdopodobniej obowiązywać na całe zużycie prądu. Nie zostały ustalone żadne limity w tym zakresie do tej pory. W praktyce ma się to przełożyć na ceny na szacunkowym poziomie około 1 zł/kWh (w taryfie G11). Jest więc to wzrost o około 25%, bo za prąd poniżej limitu zużycia płaci obecnie się około 0,80 zł/kWh. Wsparciem dla gospodarstw domowych ma być bon energetyczny. Komu będzie przysługiwał? 

Kto może liczyć na bon energetyczny?

Projekt ustawy zakłada przyznanie bonu energetycznego gospodarstwom domowym o dochodach poniżej określonych progów. Dochód, który będzie uwzględniany, to przeciętny dochód za rok 2023. Wysokość bonu zależeć będzie od liczby osób w gospodarstwie domowym:

 • 300 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych,
 • 400 zł dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych,
 • 500 zł dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych,
 • 600 zł dla gospodarstw domowych z co najmniej 6 osobami.

Dodatkowo, dla użytkowników pomp ciepła i innych urządzeń wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania, przewidziane jest podwójne wsparcie. Wsparcie dla nich wyniesie:

 • 600 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych,
 • 800 zł dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych,
 • 1000 zł dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych,
 • 1200 zł dla gospodarstw domowych z co najmniej 6 osobami.

Warunkiem otrzymania wyższego wsparcia będzie wpis lub zgłoszenie wykorzystywanego urządzenia do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Czy otrzymanie bonu energetycznego jest związane z dochodem?

Bon energetyczny będą mogły otrzymać również osoby, których dochód przekroczy przedstawione progi. Będzie on jednak niższy niż w przypadku osób, które spełniają warunki – za każdą złotówkę, o którą próg dochodowy będzie przekroczony, z możliwej do przyznania kwoty będzie odejmowana jedna złotówka. Dla przykładu, jeżeli dochód czteroosobowej rodziny przekroczy próg dochodowy o 200 zł, czyli wyniesie 1900 zł/osobę, rodzina ta będzie mogła otrzymać bon w wysokości 300 zł. Dla czteroosobowych gospodarstw domowych przewidziany poziom wsparcia wynosi 500 zł, jednak przy przekroczeniu progu dochodowego o 200 zł, pomniejszany jest o tę kwotę i spada do 300 zł. 

Bon energetyczny – kiedy można składać wnioski

Wnioski o bon energetyczny będzie można składać do władz samorządowych do 31 października 2024 roku, a kwota będzie wypłacana jednorazowo. Projekt przepisów ma zostać uchwalony przed trzecim kwartałem bieżącego roku. Mimo wzrostu cen energii elektrycznej. Bon energetyczny, a także dodatkowe wsparcie dla użytkowników pomp ciepła mogą stanowić skuteczną odpowiedź na wydatki związane z energią elektryczną.

BON ENERGETYCZNY – DLACZEGO POMPA CIEPŁA OD SOLIN

Solin dbamy o podnoszenie jakości życia w Waszych domach.  Pomożemy Ci uwolnić się od monotonnego dokładania do pieca, a jednocześnie zwiększymy efektywność systemu ogrzewania.  Wszystko to w zgodzie z ekologią, a także niskimi rachunkami. Firma Solin jest oficjalnym dystrybutorem pomp ciepła Netsu, czołowej firmy produkującej pompy ciepła do budynków.

Chcemy pomagać naszym klientom kompleksowo. Co to oznacza? Poprowadzimy Cię krok po kroku od pierwszych ustaleń do zakończonej realizacji. Pomagamy przy doborze pompy ciepła, jej zakupie oraz uzyskaniu dofinansowania, instalacji, a także montażu. Zapewniamy 24 h monitoring zainstalowanego przez nas sprzętu oraz jego serwis.

Podchodząc do instalacji i montażu pompy ciepła, zawsze dbamy o to, aby zostawić miejsce montażu pomp tak, jak je zastaliśmy przed przyjazdem. Dlatego nie musisz się martwić, że przy montażu coś się zniszczy lub będzie dużo sprzątania. My się wszystkim zajmiemy. Jeżeli chcesz być zadowolony z inwestycji, a także realizacji pompy ciepła, to zapraszamy do kontaktu

ZALETY POMP CIEPŁA:

 1. Niskie koszty eksploatacji. Pompy ciepła korzystają z energii ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy energia geotermalna, co pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie w porównaniu do tradycyjnych systemów.
 2. Niska emisja CO2. Korzystanie z energii odnawialnej przez pompy ciepła prowadzi do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a także pozytywnie wpływa na środowisko.
 3. Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna. Pompy ciepła nie wymagają spalania paliw, co oznacza, że są one bezpieczne w użyciu, a także pomagają w zminimalizowaniu zależności od importowanych paliw.

Bon energetyczny na pompę ciepła – Podsumowanie

Bon energetyczny, wprowadzany jako odpowiedź na prognozowany wzrost cen energii elektrycznej w drugiej połowie roku. Stanie się on istotnym wsparciem dla gospodarstw domowych. Oferując zróżnicowane kwoty w zależności od liczby osób w gospodarstwie. Podwójne wsparcie dla użytkowników pomp ciepła, ma na celu łagodzenie wpływu wzrostu cen na budżety rodzin. Przewiduje się, że bon będzie można otrzymać nawet przy przekroczeniu kryterium dochodowego, co stanowi dodatkową ulgę dla wielu rodzin. Projekt ustawy zakłada również elastyczność w kwestii zgłaszania wniosków. Pozwoli to na skorzystanie z tego wsparcia przez jak największą liczbę osób. Wprowadzenie bonu energetycznego ma na celu zapewnienie stabilności finansowej gospodarstw domowych w obliczu wzrostu cen energii elektrycznej.

Autor

Solin fotowoltaika

Sekcje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


  Zależy Ci na czasie?
  Zadzwoń do nas. +48 572 143 881